Národní park Kakadu


Národní park Kakadu se nachází v severní Austrálii, necelých dvě stě kilometrů od města Darwin. Rozkládá se na ploše téměř dvacet tisíc kilometrů čtverečních, což je přibližně jako Středočeský a Jihočeský kraj dohromady. V roce 1981 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a není divu, často se ho označuje za jeden z přírodních divů nejmenšího kontinentu.

Žije zde kolem tří set druhů ptáků, z nichž jedna třetina patří mezi endemity – to byl také jeden z hlavních důvodů, proč byl park uznán organizací UNESCO. Kromě toho zde můžeme narazit na sto padesát druhů žab a obojživelníků, šedesát druhů savců, kolem deseti tisíc druhů hmyzu a tisíc šest set představitelů říše rostlinné.

Název parku ve skutečnosti nepochází od velmi dobře známého papouška. Vznikl díky nesprávné výslovnosti názvu zdejšího kmene Austrálců, který se nazývá Gagudju. Z důvodu bohatých archeologických nalezišť (můžeme zde najít velmi zajímavé prastaré skalní malby) existuje teorie, že právě tento region a zdejší kmeny jsou přímými potomky prvních Aboridžinců, kteří přicestovali do Austrálie před čtyřiceti až padesáti tisíci lety.

Mezi zajímavůstky patří fakt, že na zdejším území se nachází velké množství vzácných minerálů. A tak už při vzniku parku byly z něj vyčleněny tři samostatné oblasti Koongara, Ranger a Jabiluka. Těží se zde velké množství uranu a dopad na lokální společnosti je neustálým zdrojem sporů. Těžba této radioaktivní rudy má velký význam pro australskou (ale částečně i celosvětovou) ekonomiku, ale zároveň i přes neustálou modernizaci je velkým ohrožením pro životní prostředí. A to je obzvlášť důležité pro kmeny původního obyvatelstva, které jsou s přírodou a územím velmi spojené.  A ne vše mohou vyřešit peníze, které Aboridžinci díky těžbě získávají.

Pokud nemáte možnost se do Austrálie vypravit a přesto byste chtěli trochu z krás parku Kakadu vidět, můžete se podívat na nesčetné množství různých přírodních dokumentů a nebo film … Krokodýl Dundee – některé přírodní záběry pochází právě z tohoto nádherného místa.

3 500 x přečteno

Tags:


Comments are closed.