Canberra

Canberra, moderní hlavní město Austrálie, je trošku něčím podobným, jako Brasilia v Brazílii. Když se historicky a populačně důležitější centra,…

Canberra, moderní hlavní město Austrálie, je trošku něčím podobným, jako Brasilia v Brazílii. Když se historicky a populačně důležitější centra, jako byly Melbourne a Sydney hádaly o to, kdo bude sídlem státu, vláda prostě rozhodla vytvořit nové na zelené louce, které je od prvního vzdálené 480 a od druhého 320 kilometrů.  Tato „vesnice“ jak někteří zlomyslní Canbeře říkají, má nyní více jak tři sta tisíc obyvatel.

Canberra byla vybrána jako budoucí hlavní město v roce 1908. V té době parlament měl své sídlo v Melbourne a různé vládní instituce pro změnu byly umístěny v Sydney. Politici, kteří nechtěli přijít o hlasy z ani jednoho z nejlidnatějších center Austrálie proto rozhodli šalamounsky. Hlavní město vznikne na naprosto novém místě, které nebude nějak výrazněji spojené s rivalizujícími městy (byly i zákonem určeny minimální kilometrové vzdálenosti). Na rozvoj a architektonická řešení byla vyhlášena mezinárodní soutěž, kterou vyhrál manželský pár z amerického Chicaga W. B. a M. M. Griffinovi, jejichž projekt byl ovlivněn tehdy velmi módní koncepcí města zahrady. Hlavní práce byly zahájeny v roce 1913. Efektem práce bylo velmi rozlehlé město, kde mezi zelení vykukují jen ty největší budovy, které se rozkládá kolem většího jezera. Nevýhodou tohoto estetického řešení byl fakt, že Canberra se příliš nehodí pro pěší procházky, vše je podřízeno autům a autobusům, které z jednoho odlehlého místa převážejí cestující na druhé i za naprosto banálními záležitostmi.  Výstavbu města výrazně zpomalila první světová a různé byrokratické spory, ale po jejím ukončení se rozvoj velmi urychlil. Slavný den přišel 9. května roku 1927, kdy byl otevřen parlament a Canberra se stala hlavním městem Austrálie. Dnes ale tato budova již svému účelu neslouží, nahradila ji krásná moderní stavba, kterou v roce 1988 otevřela královna Alžběta. Zajímavůstkou určitě je fakt, že nová stavba vznikla z celonárodní sbírky, které se zúčastnili všichni Australané. A všichni to znamená opravdu všichni, neboli i nemluvňata. Díky tomu je spolumajitelem této stavby vlastně každý občan Austrálie. Původní budova parlamentu v dnešní době patří vlastně mezi již historické památky a slouží jako muzeum.