Brasília

Brasília, hlavní město Brazílie leží na náhorní plošině na území samostatného územního celku Distrito Federal. Byla postavena úplně od nuly během…

Brasília, hlavní město Brazílie leží na náhorní plošině na území samostatného územního celku Distrito Federal. Byla postavena úplně od nuly během tří let a v roce 1960 převzala od Rio de Janeiro status hlavního města státu. Dnes Brasília patří k největším brazilským městům a má kolem dvou milionů obyvatel.

Realizátorem nápadu starého téměř stejně jako nezávislost Brazílie byl až ve 20. století prezident českého původu Juscelino Kubitschek a projekt byl nadzorován světoznámým architektem Oscarem Niemeyerem s kolegy Luciem Costa a Burlem Marxem.  Jedním z cílů tvůrců bylo i odlehčení přelidněnému Riu a také vytvoření hospodářského impulsu pro centrální části Brazílie.

Samotný projekt Brasílie je jedním z největších architektonických skvostů, ale město je nádherné spíše jen pro milovníky architektury či turisty, kteří přijedou na krátký čas. Život zde je plně podřízen klimatizaci a automobilům. Ve městě není příliš vidět procházející se lidi, nejpravděpodobněji i proto, že vzdálenosti mezi každoddenně užívanými objekty jsou veliké a zároveň všudypřítomné slunce neláká ke špacírům. Město bylo původně plánováno pro přibližně půl milionu obyvatel a proto se i objevila spousta dalších problémů, protože trojnásobek plánovaného množství musí žít v okolních satelitech.

Z leteckého pohledu Brasília připomíná … letadlo, centrum se skládá z Asa Norte a Asa Sul, co v překladu znamená severní a jižní křídlo. Většina vládních a i nejkrásnějších budov se nachází v „trupu letadla“ neboli podél Eixo Monumental.  Brasília je krásný architektonický sen, ale bohužel život se naplánovat nedá a zde realizované evropské sny nejsou příliš přirozené pro Brazílii.