Brasília


Brasília, hlavní město Brazílie leží na náhorní plošině na území samostatného územního celku Distrito Federal. Byla postavena úplně od nuly během tří let a v roce 1960 převzala od Rio de Janeiro status hlavního města státu. Dnes Brasília patří k největším brazilským městům a má kolem dvou milionů obyvatel.

Realizátorem nápadu starého téměř stejně jako nezávislost Brazílie byl až ve 20. století prezident českého původu Juscelino Kubitschek a projekt byl nadzorován světoznámým architektem Oscarem Niemeyerem s kolegy Luciem Costa a Burlem Marxem.  Jedním z cílů tvůrců bylo i odlehčení přelidněnému Riu a také vytvoření hospodářského impulsu pro centrální části Brazílie.

Samotný projekt Brasílie je jedním z největších architektonických skvostů, ale město je nádherné spíše jen pro milovníky architektury či turisty, kteří přijedou na krátký čas. Život zde je plně podřízen klimatizaci a automobilům. Ve městě není příliš vidět procházející se lidi, nejpravděpodobněji i proto, že vzdálenosti mezi každoddenně užívanými objekty jsou veliké a zároveň všudypřítomné slunce neláká ke špacírům. Město bylo původně plánováno pro přibližně půl milionu obyvatel a proto se i objevila spousta dalších problémů, protože trojnásobek plánovaného množství musí žít v okolních satelitech.

Z leteckého pohledu Brasília připomíná … letadlo, centrum se skládá z Asa Norte a Asa Sul, co v překladu znamená severní a jižní křídlo. Většina vládních a i nejkrásnějších budov se nachází v “trupu letadla” neboli podél Eixo Monumental.  Brasília je krásný architektonický sen, ale bohužel život se naplánovat nedá a zde realizované evropské sny nejsou příliš přirozené pro Brazílii.

3,256 x přečteno

Comments are closed.