Amazonie


Amazonie se říká oblasti ležící v okolí řeky Amazonka, která je převážně pokrytá deštnými pralesy. Většina turistů, co chce Amazonii navštívit vybírá jako základní bod město Manaus a to zvláště proto, že zde se koncentruje nejvíce turistických kanceláří specializujících se na výpravy do nitra Amazonie, které mohou být jak několikadenní tak i například trvat celý měsíc.

Typický nejoblíbenějsí výlet do Amazonie trvá jeden den i s přespáním v deštném pralese a patří k němu procházka po pralese, lovení piraní a jiných ryb, návštěvu obydlí místních lidí a noční hledání a v případě i úspěchu pozorování aligátorů. Současně lidé mají možnost pozorovat říční delfíny a jiné bohatství světa zvířecího a rostlinného. Ani několikadenní výprava nezaručuje setkání s plně nezávislými na civilizaci indiánskými kmeny. Obecně se dá říci, že teprve po nějakých šesti dnech výpravy do hloubi Amazonie, člověk začne potkávat to nepoznané, přírodu, zvířenu a pravděpodobně i indiány (lidé Amazonie mají tolik negativních zkušeností s dobrodiním přineseným bílým mužem, že ho prostě nevyhledávají).

Na výpravu do Amazonie stojí za to si vzít své zásoby potravin a poté je doplňovat po cestě, tím se člověk vyhne přehnaným maržím organizátorů. Také se vyplatí před výpravou zaplatit polovinu a druhou polovinu až po návratu, to průvodce nutí k tomu, aby dodrželi vše co slíbili a výprava probíhala k plné spokojenosti. Rozhodně se nesmí podceňovat zásoby vody, v Amazonii by to mělo být něco kolem 4 litrů na osobu a protože je člověk neustále poblíž vody, povinností jsou i plovací vesty. V okruhu 250 kilometrů u Manaus je přinejmenším dvanáct lesních chat, sice skromných, ale velmi příjemných pralesních hotýlků, které navíc leží na březích řek – pokud někdo chce jen tak poklidněji pocestovat bez větších dobrodružství, tak není problém se z Manuas do některého z nich dostat po vodě a pak si užívat jen odpočinku a zábavy.

Amazonie je jedním z přírodně nejbohatších regionů, podle odhadů zde žije přinejmenším čtvrt milionu druhů hmyzu, více než dva tisíce druhů savců a ptáků, kolem tří tisíc druhů ryb a je popsáno více než sto tisíc druhů rostlin. A to je jen to co bylo popsáno, co je zde ve skutečnosti ještě velmi dlouho v atlasech a encyklopediích nebude. Amazonii, či přesněji amazonskému deštnému pralesu se také říká zelená plíce planety a i z toho důvodu každé ohrožení a to jak těžbou či zemědělstvím může mít nedozírné následky.

9 034 x přečteno

Comments are closed.