Rio de Janeiro

Rio de Janeiro je druhým největším městem Brazílie a má i s aglomerací kolem 14 milionů obyvatel. Občas se mu…

Rio de Janeiro je druhým největším městem Brazílie a má i s aglomerací kolem 14 milionů obyvatel. Občas se mu také říká cidade marvilhosa, co v překladu znamená nádherné město. Rio je známé v celém světě svojí sambou, karnevaly, nádhernými plážemi či kouzelným položením. Ale samozřejmě každá růže má trny. V Rio de Janeiro čtvrti krásné a bohaté jsou hned v sousedství favel neboli slumů. Ale atmosféra a nálada téměř všech obyvatel má v sobě něco plného klidu a radosti.

Historie města začíná v roce 1502, kdy portugalský námořník de Lemos objevil záliv Guanabara. Díky jeho neobvyklému tvaru byl přesvědčen, že vplouvá do řeky a tak ji nazval Rio de Janeiro což značí Lednová řeka. V roce 1555 Francie zde založila na ostrovu v zálivu kolonii pro hugenotské uprchlíky, ale již o pár let později je vytlačili Portugalci, kteří si vybrali zdejší pobřeží pro výstavbu opevněného sídla. V dalším století město začalo odehrávat významnou roli jako přístav a centrum obchodu s cukrovou třtinou. Velký rozvoj nastal spolu s objevením zlata ve století 18. tehdy Rio de Janeiro čítalo již padesát tisíc obyvatel a stalo se i hlavním městem Brazílie a to jak kolonie, tak později i dlouho po získání nezávislosti.  Do roku 1900 vzrostl počet obyvatel Ria do 800 tisíc a to zvláště díky neustále rostoucí poptávce po kávě, přílivu emigrantů z Evropy a také migraci osvobozených otroků. Období od 20. do 50. let je zlatým obdobím města, tehdy také získalo svoji pověst egzotického a romantického ráje, který přitahoval zámožné turisty z celého světa. V roce 1960 bylo hlavní město přesunuto prezidentem českého původu Kubitschkem do Brasilie, ale Rio de Janeiro zůstalo kulturním a turistickým centrem celého státu.

Většina historických budov v koloniálním stylu a muzejí se nachází v Centro, které je také finančním centrem města a odděluje jeho průmyslovou zónu (zona norte) od slavných pláží v zona sul, která je obývána převážně střední třídou.  Většina nejkrásnějších čtvrtí přiléhá k zátoce Guanabara a oceánu. Jižně od Centra se nachází čtvrti Lapa, Catete, Gloria, Flamengo, Botofago, Copacabano, Ipanema a Leblon. V severní zóně zajímavější je poze mezinárodní letiště a také světově proslulý station Maracana. Nad Rio de Janeiro ční hora Corcovado s obrovitánsko a slavnou (snad každý kdo o Riu slyšel tak slyšel i o ní) sochou Ježíše.

Rio de Janeiro dokáže nabídnout své krásy i méně zámožným turistům. Je zde mnoho levných hotelů, cenově přístupných restaurací, pláže jsou zdarma a pro každého a hlavně je zde mnoho zajímavostí, které stojí za to navštívit.