Sao Paulo

Sao Paulo je největším městem Brazílie a také patří mezi největší města světa (jeho pozice v žebříčku je v první…

Sao Paulo je největším městem Brazílie a také patří mezi největší města světa (jeho pozice v žebříčku je v první desítce, občas se uvádí 4. místo, ale vše záleží od toho co se přesně počítá). Přímo město má více obyvatel než Česká Republika neboli 11 milionů a s aglomerací je to dvojnásobek. Patří mezi nejmodernější města Brazílie a je považováno také za nejvíce kosmopolitní a za „hlavní sídlo“ brazilské střední třídy.

Obyvatelé Sao Paula si říkají paulistanos a tím se odlišují od obyvatel stejnojmenného státu, kterým se říká paulistas. Sami městu říkají Sampa. I když samozřejmě naříkají na nešvary každé megalopole, jako jsou kriminalita, znečištění či dopravní prostředky, tak ve skutečnosti jsou velmi silnými lokálními patrioty a nedokážou si příliš představit život někde jinde. Na první pohled může Sao Paulo návštěvníka vyděsit, ale pokud má někdo dobrého průvodce v ruce a ještě lépe zná někoho kdo ho po městě provede a navíc je si vědom jak takto velká města fungují, tak velmi rychle sám objeví obrovské kouzlo Sao Paula.

Sao Paulo bylo založeno v roce 1554 jako jezuitská misie, městem se stalo v roce 1711. Bylo jedním z hlavních sídel bandeirantes (bandeiras),  kteří objevovali přírodní bohatství Brazílie a také lovili otroky, aby pro ně je dobývali. Právě bandeirantes se vděčí za objevy zlata v 17. století.  Velký rozvoj města začal na konci století 19. spolu s pěstováním kávy ve státě Sao Paulo. To urychlilo výstavbu železnic, na ní rychle navazující industrializaci a na ní navazoval samozřejmě příliv emigrantů z Evropy. Neustálý rychlý rozvoj města trvá vlastně až do dnešních dnů.

Sao Paulo je tak rozlehlé, že není nic jednoduššího než se v něm ztratit. Ale i v takovém případě řešení je jednoduché, stačí sestoupit „pod zem“ neboli do metra a hlavní přesuny provádět právě podzemkou. Dvě nejdůležitější náměstí ve městě (téměř naprosto přesně v jeho středu) jsou Praca da Sé (s přestupní stanicí metra) a Praca da Republica (také tam jede metro). Přibližně dva kilometry jihozápadně od centra se nachází Avenida Paulista, při které je nejvíce mrakodrapů v Sao Paulu. Ve městě je i několik etnicky „čistých“ čtvrtí, například Liberdade (jižně od centra) je osídlena hlavně Asiaty, jihozápadně umístěná Bela Vista (či také Bixiga) je sídlem Italů a jihovýchodně při Rua 25 de Marco zas člověk narazí na Araby.