Články o zemi ‘Brazílie’


Salvador (da Bahia)

Čtvrtek, 20 prosince, 2012

Salvador (plné původní jméno je Sao Salvador da Baia de Todos os Santos) je třetím největším městem v Brazílii. Nachází se na východě země při Zátoce všech svatých (Baia de todos os santos). Jedná se o významný přístav a také hlavní město státu Bahia. Žije zde kolem tří milionů obyvatel.

(Pokračování textu…)

Recife

Sobota, 28 dubna, 2012

Recife je město položené v severovýchodní části Brazílie. Jde o metropoli provincie Pernambuco. Město má kolem půl druhého milionu obyvatel (s aglomerací počet je více než dvojnásobný).

(Pokračování textu…)

Olinda

Úterý, 12 dubna, 2011

Olinda, ačkoliv má nyní téměř čtyři sta tisíc obyvatel, má stále něco ze svého kouzla koloniálního městečka. Leží na pobřeží Atlantského oceánu a je oprávněně považováno za jedno z nejhetčích měst v Brazílii.

(Pokračování textu…)

Manaus

Středa, 30 března, 2011

Manaus je hlavním městem Amazonie a koncentruje se v něm polovina populace tohoto brazilského regionu. Ačkoliv je vzdálen 1500 kilometrů od moře, Manuas má pro Brazílii i celý svět celkem velký význam i jako přístav.

(Pokračování textu…)

Brasília

Pátek, 27 března, 2009

Brasília, hlavní město Brazílie leží na náhorní plošině na území samostatného územního celku Distrito Federal. Byla postavena úplně od nuly během tří let a v roce 1960 převzala od Rio de Janeiro status hlavního města státu. Dnes Brasília patří k největším brazilským městům a má kolem dvou milionů obyvatel.

(Pokračování textu…)

Amazonie

Čtvrtek, 26 března, 2009

Amazonie se říká oblasti ležící v okolí řeky Amazonka, která je převážně pokrytá deštnými pralesy. Většina turistů, co chce Amazonii navštívit vybírá jako základní bod město Manaus a to zvláště proto, že zde se koncentruje nejvíce turistických kanceláří specializujících se na výpravy do nitra Amazonie, které mohou být jak několikadenní tak i například trvat celý měsíc.

(Pokračování textu…)

Rio de Janeiro

Středa, 25 března, 2009

Rio de Janeiro je druhým největším městem Brazílie a má i s aglomerací kolem 14 milionů obyvatel. Občas se mu také říká cidade marvilhosa, co v překladu znamená nádherné město. Rio je známé v celém světě svojí sambou, karnevaly, nádhernými plážemi či kouzelným položením. Ale samozřejmě každá růže má trny. V Rio de Janeiro čtvrti krásné a bohaté jsou hned v sousedství favel neboli slumů. Ale atmosféra a nálada téměř všech obyvatel má v sobě něco plného klidu a radosti.

(Pokračování textu…)

Sao Paulo

Pondělí, 23 března, 2009

Sao Paulo je největším městem Brazílie a také patří mezi největší města světa (jeho pozice v žebříčku je v první desítce, občas se uvádí 4. místo, ale vše záleží od toho co se přesně počítá). Přímo město má více obyvatel než Česká Republika neboli 11 milionů a s aglomerací je to dvojnásobek. Patří mezi nejmodernější města Brazílie a je považováno také za nejvíce kosmopolitní a za „hlavní sídlo“ brazilské střední třídy.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Brazílie

Pondělí, 23 března, 2009

Nejstarší stopy osídlení v Brazílii mají více než 8 tisíc let. Není stále naprosto přesně jisté jestli tehdejší Indiáni přišli ze severu nebo přepluli přes Tichý oceán. Před příchodem evropanů, či přesněji Portugalců, na území Brazílie žilo přibližně 2000 různých kočovnických kmenů. Přesný počet obyvatel není znám, odhady jsou mezi 1 až 3 miliony.

(Pokračování textu…)

Brazílie obecně

Pondělí, 23 března, 2009

Rozloha:  8 514 877 km2
Počet obyvatel: 189 987 291
Hustota zalidnění: 22/km2
Úřední jazyk: portugalština
Národnost: 49% bílá, 42% míšenci (evropanů, indiánů a potomků černých otroků), 7% černá
Náboženství: 74% římskokatolické, 15% protestantské 
Nejvyšší hora:  Pico da Neblina (3 014 m.n.m.)
Hlavní město: Brasilia
Státní zřízení: federativní republika
Hymna: Hino Nacional Brasileiro (Národní hymna Brazílie)
Měna: brazilský real
Časová zóna: Utc -2–4

(Pokračování textu…)