Melbourne


Melbourne je druhé největší město Austrálie, ve kterém žije více jak čtyři miliony obyvatel. Jde o sídlo,  jehož obyvatelé se právě s lidmi ze Sydney neustále hádají, o to kdo je lepší, hezčí a zajímavější. Dokonce z jejich sporu de facto vznikla potřeba založit hlavní město celého státu úplně někde jinde.

Melbourne vzniklo v roce 1835. Jeho zakladatelem byl John Batman a šlo o typický osadnický projekt a ne trestaneckou kolonii, jako to bylo u Sydney, kterou určila matička Británie. K jeho rozvoji později přispěly i nálezy zlata v okolí v padesátých letech devatenáctého století, díky nimž se například populace města dokázala jen během několika  měsíců zdvojnásobit. Jistou zajímavůstkou je i fakt, že v druhé polovině devatenáctého století, díky bleskovému rozvoji, jaký zlata horečka přinesla, Melbourne bylo dokonce na čas druhým největším městem britského impéria, hned po Londýně – a pozor, v osmdesátých letech bylo považováno za nejbohatší město na světě. Mimochodem na tehdejší růst naprosto jasně ukazuje i fakt, že právě hned po Londýně je Melbourne městem, které má největší počet architektonických památek z viktoriánské doby. Po vzniku australské federace, Melbourne bylo až do vystavení Canberry dokonce i hlavním městem státu. Další růst město zažilo ještě v poválečné éře imigrace, ale tak slavných momentů, jaké byly zde během zlaté horečky již Melbourne nedosáhlo (i když například v roce 1956 zde byly první Olympijské hry na jižní polokouli).

Zajímavá místa a památky v Melbourne není nutno příliš dlouho hledat. Toto město má své velké kouzlo (konec konců bylo i několikrát hodnoceno jako nejlepší místo pro život na světě) a hezká a originální  architektura to jenom podporuje. Město je možno nejlépe obdivovat z mrakodrapů, například z vyhlídkové plošiny věžáku Rialto, který byl až do roku 2006 nejvyšší stavbou ve městě – nyní je vyšší mrakodrap Eureka. Návštěvou by člověk měl také poctít sportovní objekty, například gigantický MCG (Melbourne Cricket Ground) pro více jak sto tisíc diváků a nebo místo konání Australian Open, čili Melbourne Park. Nádhernou ukázkou viktoriánské éry (a také první australskou architektonickou památkou zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO) je  Royal Exhibition Building – budova mezinárodní výstavy, v níž mimo jiné se odehrálo první posezení australského parlamentu. Mezinárodní památkou jsou i zahrady – Carlton Gardens, které se nachází kolem této stavby. Melbourne a okolí nabídne návštěvníkovi také spoustu přírodních krás, jako například hory Dandenong, poloostrov Mornington a nebo Phillip Island.

2 773 x přečteno

Comments are closed.