Kuba obecně

Rozloha: 110 860 km2 Počet obyvtel: 11 424 000 Hustota zalidnění: 102/km2 Úřední jazyk: španělština Národnost: běloši (65%), mulati a mestici (25%), černoši (10%) Náboženství: katolické (85% obyvatel) – údaj ale…

Rozloha: 110 860 km2
Počet obyvtel: 11 424 000
Hustota zalidnění: 102/km2
Úřední jazyk: španělština
Národnost: běloši (65%), mulati a mestici (25%), černoši (10%)
Náboženství: katolické (85% obyvatel) – údaj ale nejasný z důvodu státního zřízení, jiná náboženství jsou také zastoupena 
Nejvyšší vrchol: Pico de Turquino (2 005 m n. m.)
Hlavní město: Havana
Státní zřízení: socialistická republika
Hymna: La Bayamesa (Bayamská hymna)
Měna: Kubánské peso
Časová zóna: Utc -5

Přírodní podmínky

Ostrov Kuba leží v Karibském moři a je největším ostrovem Velkých Antil. Má protáhlejší tvar a je přibližně 1100 kilometrů dlouhá. Povrch Kuby tvoří plochá vápencová tabule, na jihovýchodě vyvyšuje na pohoří Sierra Maestra. Zde se nachází i nejvyšší kubánská hora Pico de Turquino. Nejdelší kubánskou řekou je Rio Cauto, které měří 370 kilometrů a nachází se v jihovýchodní části ostrova. Podnebí je subtropické a většina srážek je v létě.

Hospodářství

Kuba je státem průmyslově zemědělským, kde čím dál tím větší roli začínají odehrávat služby čili hlavně turistika. Od pádu východního bloku, který omezil hospodářskou pomoc pro ostrov se ekonomika mírně otevírá. Zahraniční investice jdou hlavně do turistiky, částečně i do modernizace hornictví a zemědělství. Významnou roli hraje i finanční pomoc posílaná od příbuzných ve Spojených státech. V průmyslu je zaměstnáno kolem 15 procent obyvatel a vytváří kolem jedné čtvrtiny hrubého národního produktu. Nejvíce se zde těží nikl, mangan, železo, ropa, chrom a měď. Zemědělská půda (pole a sady) zabírá kolem 30 procent plochy, hlavní plodiny jsou cukrová třtina, tabák, citrusy, kávovník, ananasy či avokádo. Problémem pro zemědělství jsou v posledních letech hurikány či příliš silné deště.  Služby, které vytvářejí největší část HDP jsou nejen světově známou turistikou, ale i například vývozem zdravotníků do jiných zemí v regionu, zvláště do Venezuely. Infrastruktura v zemi je stále velmi zastaralá, ale postupují jisté změny na plus. Od roku 2008 je Kubáncům povoleno používat mobilní telefony.

Politické zřízení

Kuba je oficiálně socialistickou republikou (socialistický stát vedený zásadami José Martího a politickými ideály Marxe, Engelse a Lenina – jak tvrdí ústava), kde vládne jediná povolená strana neboli Komunistická strana Kuby.  Podle ústavy má patřit moc Národnímu shromáždění, které volí Státní radu Kubánské republiky (vládu). V zemi působí mnoho nepovolených opozičních organizací. Skutečná moc se ale nachází v rukou bratra Fidela Castra, Raúla, který je prezidentem, premiérem, prvním sekretářem komunistické strany a velitelem ozbrojených sil.