Cayo Largo

Cayo Largo (nebo přesněji Cayo Largo del Sur), je druhým největším ostrovem kubánského souostroví Canarreos. Jeho rozloha není větší než…

Cayo Largo (nebo přesněji Cayo Largo del Sur), je druhým největším ostrovem kubánského souostroví Canarreos. Jeho rozloha není větší než 40 kilometrů čtverečních, na délku měří 25 kilometrů a na šířku 3 kilometry. Leží přibližně 180 kilometrů jižně od Havany. Dopravu na ostrov zaručuje letecké spojení, menší letiště obsluhue jak vnitrostátní lety do Havany a Varadera, tak i mezinárodní charterové spojení s Evropou, Jižní Amerikou a Kanadou. Počasí na Cayo Largo je celoročně výtečné, je zde kolem 330 slunečných dnů a průměrná teplota se pohybuje kolem 25 stupňů (od 23 v lednu do 29 v srpnu).

Ostrov Cayo Largo v historii nějakou významnější roli neodehrával. Traduje se, že se na něm zastavil Kryštof Kolumbus v roce 1494 a také později sir Francis Drake během své cesty kolem světa. Jisté je, že ostrov sloužil kdysi jako pirátská základna. Známý pirát Henry Morgan zde opravoval svoji loď a občas se říká, že někde v okolí může být i zakopán jeho poklad. Stopou po pirátském řádění jsou i vraky lodí na dně okolního moře. Ostrov se stal populární pro luxusní turistiku zhruba před třiceti lety. V roce 2001 byl ostrov postižen hurikánem Michelle.

Největší atrakci na Cayo Largo jsou pravděpodobně jeho nádherné bílé pláže, kterých je zde 27 kilometrů. Někteří je považují za nejhezčí pláže na světě. Ale kromě lenošení na pláži je ostrov oblíben i jako základna pro potápění. Korálové útesy v blízkosti ostrova se nachází většinou v hloubce kolem 18 metrů a jsou plné života. Na různé výpravy, také spojené například s rybařením se lze bez problémů vypravit ze zdejšího menšího turistického přístavu. Lokální zajímavostí je i želví farma, která je součástí ochrany přírodního prostředí na ostrově (pravidelně se sbírají želví vajíčka z pláží, zde se odhová želvy, které se pak vypouští do moře). Na Cayo Largo se nachází pouze jedna menší vesnice El Pueblito, kde žijí lidé sezónně pracující na ostrově.

Cayo Largo – Dovolená a Ubytování