Varadero

Varadero je populárním kubánským letoviskem v provincii Matanzas a patří k jedněm z největších letovisk v Karibiku. Varaderu se občas…

Varadero je populárním kubánským letoviskem v provincii Matanzas a patří k jedněm z největších letovisk v Karibiku. Varaderu se občas také říká Playa Azul, co v překladu znamená blankytná pláž. Leží na poloostrově Hicacos, přibližně 140 kilometrů od Havany. Poloostrov je dlouhý více než 20 kilometrů, ale má v nejširším místě něco málo přes kilometr, co umožňuje rychlý přístup (do deseti minut) na pláž z libovolného místa. V severovýchodní části poloostrova se nachází malá přírodní rezervace. Na západ od poloostrova se nachází mezinárodní letiště, které je druhým nejfrekventovanějším letištěm na Kubě. Počasí je zde celoročně, podobně jako na celé Kubě příjemné, průměrné teploty jsou kolem 25 stupňů Celsia.

Ačkoliv první zmínky o Varaderu se objevují v druhé polovině 16. století (v okolí se těžila sůl), ale první stálé osídlení zde pochází z konce století 19. Tehdy se zde začaly stavět první rezidence pro bohaté Havaňany. Lokalita neustále získávala na popularitě. První hotel byl zde postaven v roce 1915. Velký rozmach Varadera nastal v padesátých letech, kdy sem houfně přijížděli za odpočinkem i zábavou zámožní Američané. Po kubánské revoluci bylo více zpřístupněno místním obyvatelům a do začátku 90. let bylo hlavně kulturním a sportovním centrem. Další boom ve výstavbě hotelů nastal po pádu sovětského bloku, začaly se zde chystat pro zámožné turisty čtyř a pěti hvězdičkové hotely. Ročně do Varadera přijíždí více než půl milionu turistů.

Naprostá většina turistů přijíždí do Varadera z důvodu jeho krásných pláží a čistého moře. Ale na poloostrovu taky lze najít jacht cluby, zázemí pro potápění (v okolí Varadera ja kolem 40 míst, která jsou pro potápění tím či oním způsobem zajímavá – nejlepší jsou severozápadně od poloostrova, mezi ostrůvky, kam se pluje přibližně hodinu) nebo i například výpravy na moře na ryby. Architektonicky nejzajímavější jsou asi hotely Melia Las Americas a Melia Varadero, které stojí si za to prohlédnout i když tam člověk není ubytovaný. Z Varadera se dá také vyjet bez problémů na jednodenní výlet do Havany, který rozhodně stojí za to, konec konců Havana je jednou z památek UNESCO. Pro noční život je ve Varaderu nachystáno více než sto diskoték, barů a klubů.

Varadero na Kubě – dovolená a ubytování