Ko Samui


Ko Samui (nebo také Koh Samui) je třetí největší ostrov v Thajsku. Leží v Thajském zálivu několik desítek kilometrů od východního pobřeží začátku Malajského poloostrova (je vzdálen přibližně 500 kilometrů jižně od Bangkoku). Centrální část ostrova je téměř neobyvyteltná horská džungle  (nejvyšší vrchol Khao Pom má 635 metrů).  Největším blízkým pevninským městem je Surat Thani. Rozkládá se na ploše 228 kilometrů čtverečních a je osídlen necelými 50 tisíci obyvateli. Ostrov byl dříve hlavně závislý na rybářství a zemědělství (pěstování kokosů – měsíčně se jich prý vyveze až dva miliony), ale od 80. let minulého století se hlavně živí turistikou (i když díky rozvoji dobrého spojení s pevninou se zde zabydluje i počítačový průmysl). S Thajskem a světem ho spojuje letiště Samui a několik trajektů.  Počasí na Koh Samui je podobné jako v celém regionu, průměrná teplota vzduchu je kolem 30 stupňů, teplota vody kolem 27 stupňů. Od září do listopadu je dešťové období, ale i v něm zde často bývá hezké počasí se sluncem a deštík může být osvěžující.

Ostrov Ko Samui byl pravděpodobně obydlen někdy kolem 5. století rybáři z Malajského poloostrova a jižní Číny (původ názvu ostrova není znám – s výjimkou slova koh, které znamená ostrov, říká se že by to mohlo být ze slova Saboey, které znamená bezpečný přístav). Na středověkých čínských mapách a dokumentech z dynastie Ming ho lze najít pod názvem Pulo Cornam, co naznačuje, že existovala obchodní spojení mezi pevninou a ostrovem. Ale de facto až do 20. století byl ostrov spíše izolován od Thajska a žil si svým vlastným poklidným rybářsko-zemědělským životem. Ještě v 70. letech minulého století zde neexistovaly pořádné cesty. O deset let později ale Koh Samui začalo se koncentrovat na turistice (objevili ho nezávislejší turisté, pro které tehdy vznikaly jednoduché bungalovy pokryté listím), co vedlo i ke stavbě letiště v roce 1988 a dnes je Ko Samui oblíbenou destinací, kam létá v sezóně přímo více než dvacet letů denně.

Krajina Ko Samui je velmi hezká, pobřeží láká více než 25 kilometry nádherných písečných pláží, které se střídají se zajímavými skalními útvary a malými vesničkami. Nejznámější pláže jsou Chaweng a Lamai a leží na východním pobřeží, potěší každého krásnou čistou vodou a kokosovými háji na břehu. Při hlavních plážích se nachází i hotely s restauracemi a obchůdky, ale rozhodně to není tak šumné místo jako Phuket a nebo Pattaya. Doprava na Ko Samui je zajištěna cestou, která vede po pobřeží kolem celého ostrova a proto není problém navštívit libovolný koutek (například taxíky, které po ní krouží neustále). Za návštěvu stojí i džungle a vodopády ve vnitrozemí ostrova a zvláště klidné zemědělské vesničky, ve kterých speciálně vycvičené opičky pomáhají při práci s kokosovými palmami. Z okolních ostrůvků stojí za to navštívit Koh Pha Ngan, který je výrazně divočejší, ale je známý svou každoměsíční velkou diskotékou „Full Moon Party“, která se odehrává jak sám název napovídá za svitu měsíce (který je zde tak nádherný, že inspiroval k vzniku této novodobé tradice). Dalším ostrovem v okolí je Koh Tao, na kterém je možno si pronajmout bungalovy a je oblíben mezi začínajícími potápěči.

Koh Samui – Dovolená a Ubytování

5 271 x přečteno

Comments are closed.