Pattaya


Pattaya je město ve Thajsku, položené přibližně 160 kilometrů jihovýchodně od Bangkoku na východním pobřeží Thajského zálivu. Název města v thajštině znamená jihovýchodní monzun. Město se rozkládá na 22 kilometrech čtverečních a čítá více než 100 tisíc obyvatel (toto číslo ale nezahrnuje lidi bez stálého pobytu co sem přijíždějí za  prací, celkový počet je těžké odhadnout, uvádí se čísla 3-5 krát vyšší než oficiální). Město je postaveno hlavně na turistice a je velmi oblíbenou destinací pro návštěvníky Thajska. V roce 2007 ho navštivilo více než 6 milionů turistů. Počasí je zde tropické, a nejčastěji se sem jezdí v zimě, kdy je teplo (teplota trochu pod 30 stupňů), ale není tak vlhko, jak v jiných ročních obdobích.

Až do konce padesátých let minulého století byla Pattaya jen spíše bezvýznamnou vesničkou, jakých je mnoho na pobřeží Thajského zálivu. Někdy kolem roku 1959 město začalo růst, když ho a hlavně jeho pláže objevili američtí vojáci ze základny Nakhon Ratchasima. Američtí námořníci umožnili rychlý rozvoj zábavných podniků spolu s kterými se začaly stavět i hotely a další možnosti ubytování (město se stalo oficiálním odpočinkovým centrem pro americkou armádu v regionu). V podobné době Pattayu objevili i Thajci z Bangkoku, kteří si sem přijížděli odpočinout a pronajímali bungalovy u moře. V 29. listopadu 1978 Pattaya oficiálně získala status města a toto datum se od té doby každoročně oslavuje. V osmdesátých a devadesátých letech město postupně objevili i Evropané a se stále zvětšujícím se přílivem turistů se rozvíjela i infrastruktura (v roce 2007 zde bylo téměř 40 000 hotelových pokojů) a počet obyvatel.  Charakter nastavený na odpočinek a bujnou zábavu začal lákat i nové usedlíky pocházející z jiných zemí než Thajsko a dnes tam celoročně žije více než 12 tisíc cizinců. Protože město má tak mladou historii, tak zde neexistují nějaké starší památky, ale buddhistické chrámy i jako nové stavby stále jsou pro oko Evropana velmi romantické.

Kromě nočního života, barů a diskoték největším lákadlem jsou zdejší pláže, kvůli kterým američtí vojáci toto místo „objevili“. Nejznámější je Pattaya Beach, která se táhne podél městského centra a z důvodu mnoha podniků a témě 24 hodinového provozu není asi nejideálnější pro klasický rodinný výjezd, klidnější je její severní část, střed a jih jsou velmi živé. Pro rodiny se hodí spíše klidnější Jomtien Beach na jihu od města. Blízko ní se nachází i zábavní park s vyhlídkovou věží, horskými drahami a dalšími atrakcemi. Zde je i jeden z největších hotelů v Asii Ambassador City Jomtien, který má více než 4 000 pokojů. Úplný klid, křišťálová voda a spousta exotických ryb je v moři a na plážích 7 kilometrů vzdáleného ostrůvku Ko Larn (Korálový ostrov), kam jezdí i každou hodinu trajekt. V okolí Pattay je i několik malinkých ostrůvků, které velmi využívají milovníci potápění. Mezi další atrakce města patří každoroční turnaj WTA,  golfová hřiště, soukromé „tygří“ zoo se stovkami tygrů a aligátorů, tropická botanická zahrada a mnoho dalšího. Do Pattay se z letiště dostane člověk podle toho na které přiletěl, bližší je přibližně 45 minut cesty od města vzdálenější něco kolem hodiny a půl.

Pattaya – Dovolená a Ubytování.

3 897 x přečteno

Comments are closed.