Valletta je hlavním městem Malty položeným na poloostrovu Sceberras mezi dvěma zátokami – Grand Harbour a Marsamxett Harbour. Město se rozkládá na ploše 0,8 kilometrů čtverečních a má kolem 8-9 tisíc obyvatel (přesun obyvatel do okolí města způsobil, že aktuální počet je přibližně jedna třetina toho, kolik čítalo dříve). V roce 1980 město bylo zapsáno na seznam památek UNESCO.
Za svůj název město vděčí zakladateli, Velkému mistrovi Johanitů Jeanu Parisotovi de la Valette. Město bylo pro Řád nutností, protože jiná opevnění neskýtala jistotu, že v případě dalších obležení johanité ostrovy udrží. Město bylo naplánováno celé na papíře a základní kámen byl položen v březnu roku 1566 (dříve na jednoduše bránitelném poloostrově stála jen opevněná věž St Elmo). Projekt města podpořili i španělský král a papež, který propůjčil řádu svého vojenského architekta Francesco Laparelli, který vypracoval návrh města. Zakladatel se dokončení svého díla nedožil (jeho tělo bylo uloženo v první postavené hned po opevnění budově, kterou byl kostel Matky boží vítězné), ale další velmistr Pietro del Monte pokračoval ve stejném tempu s výstavbou a už v roce 1571 Řád přenesl své sídlo z pevnosti Birgu do Valletty. Po odchodu Laparelliho převzal dozor jeho žák Gerolamo Cassar, který inspirován architekturou v Římě navrhl a postavil další budovy. Jak masivní bašty (někteřé až 47 metrů vysoké), tak hluboké příkopy, tak i celé rozvržení ulic mělo jeden cíl. Vytvořit výtečně opevněné moderní sídlo, co se autorům ve finále povedlo (dbalo si i na takové detaily jako přizpůsobení schodů obrněným rytířům) a pravděpodobně obranná dokonalost způsobila, že Turci už nikdy na ostrov nezaútočili. Hlavním stylem Valletty je baroko, ale jsou zde i manýristické a neoklasicistické budovy, druhý největší rozvoj města byl za panování Britů. Také zde najdeme trochu moderní architektury. Během druhé světové války bylo město dosti poškozeno, přišlo o svoji krásnou operu z 19. století, jejíž zbytky stále můžeme vidět.
Seznam památek, které stojí za návštěvu (na mapě žlutě).
– Archbishop’s Palace
– Auberge de Baviere – dříve soukromý dům ze začátku 17. století, později důstojnická jídelna, škola a ministerstvo
– Auberges d’Aragon – nejstarší ze sedmi ubytoven pro rytíře postavených Cassarem
– Auberge de Castille – dnes sídlo premiéra, jinak jedna z hezčích staveb na Maltě
– Basilica of Our Lady of Mount Carmel
– City Gate
– Lower Barracca Gardens
– Hastings Garden – umístěné na vrcholku bašty, krásný výhled do okolí
– Law Courts
– Manwel Dimech Monument
– National Library
– Old University
– Our Lady of Victories Church
– Palazzo Ferreria
– Palazzo Parisio
– Ruins of Royal Opera
– Siege Bell Memorial
– St. Sebastian Bastion
– St. Paul’s Cathedral
– St. Michael’s Bastion
– St. Andrew’s Bastion
– St. John’s Cavalier
– St. John’s Bastion
– St. Paul’s Shipwreack Church
– St. Catherine Church
– St. James‘ Bastion
– St. James Church
– Upper Barracca Gardens
– Victory Gate
Seznam muzeí (zeleně)
– Fort St. Elmo
– Grand Master’s Palace – sídlo jak Johanitů, tak Britů, tak dnes prezidenta, ve volných dnech lze navštívit
– Lascaris War Rooms
– Manoel Theatre
– National War Museum – věnováno hlavně druhé světové válce
– National Museum of Fine Art – sbírka umění od renesance až do dnešní doby
– National Museum of Archaeology – sbírka nejstarších předmětů z historie ostrova, stáří některých je více než 7 tisíc let, je umístěno v jedné z prvních budov na ostrově, v jedné z ubytoven pro rytíře (Auberge de Provence)
– Palace Armoury – impozantní sbírka zbraní
– Sacra Infermeria
– St. John’s Co-Cathedral – je občas nazývána první vrcholně barokní stavbou na světě
– Toy Museum
– The Malta Experience