Comino

Comino (v maltštině Kemmuna) je ostrov Maltského sousotroví položený mezi Maltou a Gozo. Má necelé 3 kilometry čtvereční a stálá populace je…

Comino (v maltštině Kemmuna) je ostrov Maltského sousotroví položený mezi Maltou a Gozo. Má necelé 3 kilometry čtvereční a stálá populace je méně než deset osob (uvádí se osm, a měla by to být jedna rodina). Jeho jméno pochází ze slova cumin, které znamená kmín, jež na ostrově hojně rostl. Na Cominu je dnes zřízena ptačí rezervace pro stovky mořských ptáků, kteří zde hnízdí.

O antické historii Comina se mnoho neví, ale lze zde najít stopy po Kartagincích a Římanech, proto ostrov byl v jejich období buď osídlen (asi farmáři) nebo pravidelně navštěvován. Jeho členité pobřeží plné ostrých útesů a hlubokých jeskyní bylo dobrým úkrytem pro piráty a různé zločince během středověku, kteří často ho využivali jako základnu k přepadům lodí plujících mezi ostrovy Malta a Gozo. Později maltští rytíři ho používali pro rekreaci a lov (divočáků a zajíců).  Tvrz na ostrově byla jedním z mnoha obranných bodů na souostroví. V 16. a 17. století ostrov sloužil také jako místo vyhnanství pro rytíře odsouzené za menší zločiny a během bojů s Francouzi na konci 18. století bylo zde vězení pro špehy.

Asi nejvýraznější památkou na ostrově je obranná věž Svaté Marie – St Mary’s Tower. Pochází ze začátku 17. století, kdy ji spolu s dalšími obrannými věžmi ji nechal postavit Velký mistr řádu Wignacourt. Údajně první plány na nějakou obrannou strukturu na ostrově pocházely již z 15. století, ale aragonský král peníze vybrané na tento účel přivlastnil pro vlastní potřeby. Čtvercová věž má i s podstavcem výšku 20 metrů vysoká, má šest metrů tlusté zdi a během mobilisace mohla pojmout až 60 vojáků.

Mezi další historické atrakce patří katolický kostel Svaté Rodiny z roku 1618 (ale nějaký kostel se zde nacházel již dříve, kolem 12. století) a baterie Svaté Marie z roku 1716. Z přírodních úkazů je asi nejnavštěvovanější Modrá laguna ze které vidíme na malinký ostrůvek Cominotto s fantastickým okolím a vodou, které využívají lidé jak k normálnímu plavání a slunění, tak k potápění. Vůbec Comino je celkem oblíbené mezi potápěči z důvodu velmi zajímavě členitého pobřeží. Ubytování na tomto téměř neosídleném ostrově zajišťuje hotel (originálně nazvaný Comino Hotel) ze 60. let minulého století, který má 95 pokojů a více než 40 bungalovů. Na ostrov se dá dostat dvěma trajekty, jeden jede z ostrova Gozo (z Mgarru) a druhý z Malty (z Cirkewwa).