Články o zemi ‘Malta’


Bugibba Qawra

Pátek, 13 ledna, 2012

Bugibba spolu s na ní navazujícím městečkem Qawra jsou velmi oblíbeným turistickým cílem návštěvníků Malty, leží při zálivu St Paul’s Bay. Toto de facto dvojměstí má velmi rozvinutou turistickou infrastrukturu.

(Pokračování textu…)

Mellieha

Neděle, 1 ledna, 2012

Mellieha je nejsevernější městečko na ostrově Malta. Má přibližně sedm tisíc obyvatel a je oblíbenou letní destinací turistů, kteří Maltu navštěvují.

(Pokračování textu…)

Sliema

Úterý, 20 prosince, 2011

Sliema je měnší město ležící při pobřeží na severovýchodní části ostrova a státu Malta. Žije zde přibližně kolem patnácti tisíc stálých obyvatel (ale populace narůstá podle turistické sezóny). Město má již půl druhého století zkušenost s turismem, který je zde velmi rozvinutý, a to jak ohledně úrovně hotelů, tak i ohledně možností nákupového či večerně společenského vyžití.

(Pokračování textu…)

Potápění na Maltě

Čtvrtek, 24 března, 2011

Malta má velmi dobré podmínky pro potápění, které doplňuje navíc relativní cenová dostupnost.

(Pokračování textu…)

Comino

Středa, 21 května, 2008

Comino (v maltštině Kemmuna) je ostrov Maltského sousotroví položený mezi Maltou a Gozo. Má necelé 3 kilometry čtvereční a stálá populace je méně než deset osob (uvádí se osm, a měla by to být jedna rodina). Jeho jméno pochází ze slova cumin, které znamená kmín, jež na ostrově hojně rostl. Na Cominu je dnes zřízena ptačí rezervace pro stovky mořských ptáků, kteří zde hnízdí.

(Pokračování textu…)

Valletta

Úterý, 20 května, 2008

Valletta je hlavním městem Malty položeným na poloostrovu Sceberras mezi dvěma zátokami – Grand Harbour a Marsamxett Harbour. Město se rozkládá na ploše 0,8 kilometrů čtverečních a má kolem 8-9 tisíc obyvatel (přesun obyvatel do okolí města způsobil, že aktuální počet je přibližně jedna třetina toho, kolik čítalo dříve). V roce 1980 město bylo zapsáno na seznam památek UNESCO.

(Pokračování textu…)

Gozo

Pondělí, 19 května, 2008

Ostrovu Gozo se občas říká menší sestra Malty. Gozo je výrazně menší než hlavní ostrov, jeho povrch má 67 kilometrů čtverečních a žije na něm 25 tisíc obyvatel. Ostrov je velmi klidný a ideální pro každého kdo má rád spíše vesnickou atmosféru. V maltštině se ostrovu říká Ghawdex. Toto slovo pochází z arabštiny, kde znamená radost. Obecně používaná podoba Gozo má svůj původ v od Aragonců ze 13. století. Většina ostrova je nízkou mírně zvlněnou náhorní plošinou, největší vrchol na ostrově, Ta Kuljat má 180 metrů nad mořem. Na Gozo se dá dostat buď vrtulníkem z letiště Luqa nebo trajektem z Cirkewwy. Cesta trajektem trvá přibližně 25 minut, dopravu zajišťuje Gozo Channel Company a lístek je možno koupit rovnou zpáteční, protože památky a zajímavosti na ostrově lze stihnout i během jednoho dne.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Malty

Sobota, 17 května, 2008

Malta byla osídlena někdy kolem pátého tisíciletí před naším letopočtem kmenem nejistého původu pocházejícím ze Sicílie. Později na ostrov Féničané a Řekové díky kterým asi Malta získala své jméno. Údajně na ostrově byla založena kolonie Melite (med). Také je možné, že název pochází od Féničanů a jejich slova maleth, které značí přístav.

(Pokračování textu…)

Malta obecně

Pátek, 16 května, 2008

Rozloha: 316 km2
Počet obyvatel: 403 532
Hustota zalidnění: 1 282/km2
Úřední jazyk: angličtina, maltština
Národnost: maltská
Náboženství: katolické 98%
Nejvyšší vrchol: Ta Dmejrek 253 m. n. m.
Hlavní město: Valletta
Státní zřízení: republika
Hymna: L-innu Malti (Maltská hymna)
Měna: Euro
Časová zóna: UTC +1

(Pokračování textu…)