Bugibba Qawra


Bugibba spolu s na ní navazujícím městečkem Qawra jsou velmi oblíbeným turistickým cílem návštěvníků Malty, leží při zálivu St Paul’s Bay. Toto de facto dvojměstí má velmi rozvinutou turistickou infrastrukturu.

Tato aglomerace vznikla de facto až relativně nedávno, neboli v druhé polovině 20. století. Za centrum Bugibba Qawra se považuje malé ale milé náměstíčko Pjazza tal Bahar, na kterém najdete jak mnoho obchodů, tak  i tržiště. Jakkoliv by asi návštěvník od hotelů a takto moderního města nečekal nic historicky zajímavého, Bugibba je v tomto výjimkou. Zdejší hotel New Dolmen totiž v sobě skrývá velmi starou neolitickou svatyni Bugibba Temple (jde o zajímavé spojení komerce s záchranou nejvzácnějších historických památek jaké na ostrově Malta můžete vůbec najít). Nejde o nic velkého, ale tlak tisíciletí, který člověk najednou může ucítit, je určitě důvodem pro návštěvu – uvidíte zde oltář a zbytečky z té svatyně, za několik fotek to určitě stojí.

Záliv St Paul’s Bay a Salina Bay  hlídají další vojenské stavby, které pochází z dob johanitů neboli ze 17. století a které také velmi výrazně ukazují na vojenský charakter středověké řádové vlády tohoto ostrova. Je to pevnostní věž Qawra Tower místními nazývaná také Fra Ben Tower, která nyní neplní militární funkce, ale je … restaurací. Druhá věš se nazývá Ghallis Tower, která je položena na druhé straně Salina Bay a je velmi hezky odrestaurovaná a stojí za návštěvu. Funkce těch věží byla velmi jasná, jednak v okolí vždy operovalo větší množství severoafrických pirátů a navíc řád byl svými, řekněme také pirátskými, postupy velmi často trnem v patě Osmanům, kteří by samozřejmě se ho nejraději zbavili. Proto bylo nutno z Malty učinit jeden velký hrad.

Pokud jde o turistickou ubytovací atraktivitu, tak obecně by se dalo říci, že Qawra nabízí vyšší úroveň, Bugibba zase výhodnější ceny – ale výhodnější ceny neznamenají mizernou kvalitu, jen prostě zde je to dobré a ve vedlejším městečku naprosto luxusní.

1 883 x přečteno

Comments are closed.