Logurinn – Lagarfljót

Logurin (také Lagarfljót) je jezero ve východním Islandu, leží poblíž Egilsstadiru. Má rozlohu dvaapadesát kilometrů čtverečních, na délku měří dvacet…

Logurin (také Lagarfljót) je jezero ve východním Islandu, leží poblíž Egilsstadiru. Má rozlohu dvaapadesát kilometrů čtverečních, na délku měří dvacet pět kilometrů a v nejširším místě má půl druhého kilometru. Maximální hloubka je 112 metrů.

Lagarfljót je známý po celém Islandu a i za jeho hranicemi jako zdejší varianta slavného skotského jezera Loch Ness. Příšeru Lagarfljótsormur sice zatím spatřilo mnoho svědků (přesněji každý druhý zdejší vám řekne, že zná někoho, kdo znal svědka její přítomnosti), ale bohužel fotodokumentaci či videozáběr se zatím nepodařilo pořídit.  Do jezera Logurinn se vlévá a z něj vylévá i šestá největší řeka Islandu, která má stejné jméno jako je druhé jméno jezera neboli Lagrjfljót a ta strašidelná podvodní potvora buď žije také v řece nebo zde má svého sourozence. Takže při plavbách, například výletní lodí, rozhodně si dávejte pozor, alespoň s foťákem a mějte primát ve vyfocení onoho stvořeníčka.

V okolí jezera Lagarfljót máte také dvě další zajímavosti.  Jednou z nich je zdejší les Hallormsstadursskogar. Někdo by si řekl no a co, jde jen o les, co je na tom zajímavého. Tato zalesněná plocha, která vznikla ve třicátých letech minulého století vysazením přibližně padesáti druhů stromů ze Sibiře a Kanady,  je ale jednou z největších na Islandu a proto je i oblíbenou dovolenkovou destinací mnoha Islanďanů, kteří se na takovou raritku jako více stromů na jednom místě, jedou podívat. A samozřejmě při tom navštíví druhou lesní plochu, Guttormslundur, v tomto případě jde o nejstarší modřínový lesík na Islandu.  Druhou, a asi pro neislanďana výrazně větší atrakcí je vodopád Henigfoss, který je třetím největším vodopádem na Islandu – jeho výška je sto dvacet metrů. Je na něj naprosto nepředstavitelný pohled, protože jde vlastně jen o strašně vysokou tenkou modrou nitku na černé čedičové stěně jemně narušované červenými pruhy hlíny. A asi ještě hezčí je jeho nižší bratříček Litlanesfoss, který je nádherně vrytý mezi čedičové skály.