Články o zemi ‘Island’


Logurinn – Lagarfljót

Sunday, January 15th, 2012

Logurin (také Lagarfljót) je jezero ve východním Islandu, leží poblíž Egilsstadiru. Má rozlohu dvaapadesát kilometrů čtverečních, na délku měří dvacet pět kilometrů a v nejširším místě má půl druhého kilometru. Maximální hloubka je 112 metrů.

(more…)

Keflavík

Tuesday, January 3rd, 2012

Keflavík je důležité islandské město s přibližně deseti tisíci obyvateli. Jeho význam spočívá hlavně ve zdejším mezinárodním letišti, je zde také významný rybářský přístav. V roce 1995 byl Keflavík spojen s obcemi Njardvik a Hafnir a vytváří tak celek Reykjanesbaer, který má celkem čtrnáct tisíc obyvatel a je pátým největším osídlením na Islandu.

(more…)

Sneffels

Friday, December 23rd, 2011

Sneffels (Snaeffell, Snæffell či přímo Snæffellsjokull) je známá sopka a kráter na západě Islandu. Její název znamená sněhem zapadaný ledovec. Je součástí národního parku Snæffellsjokull. Sneffels má výšku 1446 metrů  a jeho vrcholek je pokrytý ledovcem.

(more…)

Akureyri

Sunday, December 4th, 2011

Akureyri, severoislandské město je druhou největší aglomerací na Islandu a jeho čtvrtým největším městem. Má přibližně 17 tisíc obyvatel a občas bývá nazýváno hlavním městem severního Islandu. Je zde významný přístav a letiště a také univerzita.  Jako obchodní stanice je město zaznamenáno již na začátku století 17., městská práva Akureyri získalo v roce 1862.

(more…)

Reykjavík

Wednesday, September 14th, 2011

Reykjavík, je hlavním městem Islandu, které leží v jihozápadní části ostrova při zálivu Atlantského oceánu Faxafloi. Je největším islandským městem a žije v něm přibližně 120 tisíc obyvatel.

(more…)

Stručná historie Islandu

Tuesday, August 23rd, 2011

První známé osidlování Islandu začalo někdy kolem osmého století našeho letopočtu. Osadníky byli hlavně norští mořeplavci, ale také irští kněží. Postupně zde Vikingové vytvořili zvláštní státní útvar opírající se převážně o vládu starších, později v roce 930 zde vznikl fungující až do dnešních dnů sněm Althing.

(more…)

Island obecně

Sunday, August 21st, 2011

Rozloha: 103 000 km2
Počet obyvtel: 318 500
Hustota zalidnění: 3,1/km2
Úřední jazyk: islandština
Národnost: islanďané (93%)
Náboženství: 87% luteráni
Nejvyšší vrchol:  Hvannadalshnúkur 2110 m.n.m.
Hlavní město: Rejkjavík
Státní zřízení: republika
Hymna: Lofsöngur (Hymna)
Měna: Islandská koruna
Časová zóna: Utc +0 (more…)