Sneffels

Sneffels (Snaeffell, Snæffell či přímo Snæffellsjokull) je známá sopka a kráter na západě Islandu. Její název znamená sněhem zapadaný ledovec. Je…

Sneffels (Snaeffell, Snæffell či přímo Snæffellsjokull) je známá sopka a kráter na západě Islandu. Její název znamená sněhem zapadaný ledovec. Je součástí národního parku Snæffellsjokull. Sneffels má výšku 1446 metrů  a jeho vrcholek je pokrytý ledovcem.

Obecně je tento vulkán považován za jednu z nejhezčích hor na světě. Samozřejmě je mnoho krásných hor, Sneffels byl ale proslaven ještě spisovatelem Julesem Vernem, který právě tuto sopku (či její kráter) si vybral jako začátek cesty do středu země v románu překvapivě nazvaném Cesta do středu Země. Český čtenář má navíc s touto horou kontakt zdvojený, protože Verneův román byl inspirací pro našeho spisovatele Ludvíka Součka a jeho knihu Cesta slepých ptáků, kde právě Sneffels je místem setkání s mimozemskou civilizací. No a o hoře psal i islandský nositel Nobelovy ceny Halldor Laxness v knize Křesťanství pod ledovcem. Při dobré viditelnosti lze tuto krásnou horu pozorovat i ze sto dvacet kilometrů vzdáleného Rejkjavíku. Sneffels ze západní strany obkružuje dobře sjízdná silnice, cesta na východní straně je vhodná spíše pro pěší výpravy na vulkán – tady by bylo dobré se kvalitně na cestu připravit, výšlap je to zvládnutelný, ale rozhodně vyžaduje slušnou kondičku.

Celý poloostrov Snefellsnes, na kterém se sopka nachází je velmi zajímavým regionem. Občas se mu také mezi lidmi a turisty říká Island v kostce, protože je zde možné najít snad všechny různé typy krajin, které nádherný severský ostrovní stát nabízí. Na severní části tohoto poloostrova se nachází několik malých městeček či rybářských přístavů, z nichž nejdůležitější je Olafsvik, Grundarfjordur, Stykkishólmur či Budardalur. První není ledas jakou vesničkou, získal již v šesnáctém století obchodní oprávnění od dánského krále díky své výhodné poloze, druhé o sto let později, vše to jsou spíše na naše podmínky obce či větší vesnice, protože počet obyvatel se pohybuje maximálně kolem tisíce.