Sliema

Sliema je měnší město ležící při pobřeží na severovýchodní části ostrova a státu Malta. Žije zde přibližně kolem patnácti tisíc…

Sliema je měnší město ležící při pobřeží na severovýchodní části ostrova a státu Malta. Žije zde přibližně kolem patnácti tisíc stálých obyvatel (ale populace narůstá podle turistické sezóny). Město má již půl druhého století zkušenost s turismem, který je zde velmi rozvinutý, a to jak ohledně úrovně hotelů, tak i ohledně možností nákupového či večerně společenského vyžití.

Sliema byla pro zahraniční turismus objevena někdy kolem půlky devatenáctého století, kdy si ji oblíbili bohatší občané všemocného Britského impéria – které tehdy Maltu ovládalo –  a samozřejmě také rodilí Malťané brzy začali zkoumat, co to ty turisty tak přitahuje. A rychle to pochopili.  Základem rekreace zde byly nejdříve vily, ale s odchodem koloniálních pánů se začaly spíše zaměňovat na  různé luxusní apartmány či hotely. A spolu s tím ruku v ruce se začaly rozvíjet i další služby pro turisty, jakými jsou restaurace, kavárny či samozřejmě různé obchůdky. Promenáda, kterou Sliema nabízí se považuje za jednu z nejrušnějších ulic na celé Maltě. Také se zde konají mnohé slavnosti a celonoční zábavy v letním období, pro které část turistů sem přímo přijíždí.

Sliema ale není jen moderní turismus a celonoční juchání. Navštívit zde můžete i nějaké památky, nejvíce se nabízí zdejší pevnost Tigne Fort, která byla posledním opevněným bodem, který na ostrově postavili johanitští církevní páni na konci osmnáctého století, kdy se již jejich vláda nad ostrovem pomaličku chýlila ke konci.  Další pevnůstkou zde je trochu mladší britské opevnění Cambridge Battery, které je ale v dnešních časech mírně svatokrádežně přestavěno na kavárnu a obchod se suvenýry.  No a z jižní části města se dá vyrazit mostem na ostrůvek Manoel.  Tam Sliema nabízí třetí svou pevnost, tentokrát jde o Fort Manoel, který byl postaven v roce 1730 a sloužil obraně místních přístavů, zvláště před pirátskými nájezdy. Nejvýznamnější kostel ve městě je z devatenáctého století a jde o Stella Maris.