Kolín nad Rýnem


Kolín nad Rýnem (německy Koln am Rhein) je čtvrtým největším městem v Německu, ve kterém žije téměř milion obyvatel. Jeho kořeny sahají až do dob římských, kdy se zde nacházel vojenský tábor Colonia Agrippina. Ačkoliv Kolín nad Rýnem během druhé světové velmi utrpěl, jeho památky byly pečlivě opraveny a proto je to město velmi turisticky atraktivní.

Památky má Kolín nad Rýnem koncentrované v samém centru města. Největší je asi i zároveň nejvýznamnější církevní stavbou celého Německa a zároveň patří na seznam světového dědictví UNESCO. Jde o gotický Dóm svatého Petra a svaté Marie. Tento pětilodní chrám stavěný od třináctého – základní kámen položil v roce 1248 arcibiskup Kondrad –  do šestnáctého století (ale úplně byl dostavěn ještě o tři sta let později v roce 1880) je stopadesát metrů dlouhý a nepředstavitelných stošedesát metrů vysoký. Chrám ukrývá i cennosti starší než je on sám. Nejstarší z nich je Gerův kříž (Gerokreuz) z roku 970, významný je také relikviář Tří králů z roku 1150, který podle legend schovává ostatky slavných Tří králů, kteří se přišli poklonit malému Ježíškovi hned po jeho narození.

Další zajímavé kostely či chrámy jsou kostel Apoštolů z dvanáctého století, kostel svatého Gereona, jehož kořeny prý sahají až do čtvrtého století, kdy ho prý založila svatá helena, románský kostel svatého Pantaleona a nebo ranně gotický kostel svatého Martina. Církevních staveb je zde mnoho a je to dáno tím, že město již od dob Karla Velikého bylo arcibiskupstvím. Z  necírkevních staveb zajímavůstkou jsou základy římské vily, které byly objeveny hned vedle kolínské katedrály. Hezká je také stará radnice ze století patnáctého, jejíž bohatá výzdoba jasně poukazuje na to, že město bylo velmi významným a zámožným středověkým obchodním centrem. Konec konců vždyť také Kolín nad Rýnem spoluzakládal obchodně všemocnou Hanzu. Zachovala se také část opevnění města spolu s branami Hahentor, Ulrepforte a Severinstor. Ve městě je také mnoho zajímavých muzejí, světově významné je Wallraf-Richartz Museum, které má sbírky lokálního i celoevropského malířství do devatenáctého století. Milovníci moderního umění a zvláště pop-artu mohou navštívit Muzeum Ludwig a pro mlsné je zde například Muzeum Čokolády, kde se mohou seznámit s historií a způsoby výroby této kakaové sladkosti.

3,413 x přečteno

Tags:


Comments are closed.