Články o zemi ‘Německo’


Drážďany

Monday, December 2nd, 2013

Drážďany (německy Dresden) leží ve východní části Německa. Je to hlavní město Saska. V aglomeraci žije kolem jednoho milionu obyvatel. Jedná se o významný dopravní uzel, nachází se zde i mezinárodní letiště. Je to významné kulturní, administrativní a samozřejmě také i průmyslové centrum regionu. Turisty obzvlášť přitahují jeho světoznámě proslulá muzea.

(more…)

Hamburk

Wednesday, June 26th, 2013

Hamburk je druhé největší německé město  a velmi významný přístav na severu země. Leží při ústí Labe do Severního moře. Administrativně se jedná o samostatnou městskou spolkovou zemi. Žije zde na ploše sedm set padesáti kilometrů přibližně jeden milion osm set tisíc obyvatel.

(more…)

Norimberk

Monday, February 11th, 2013

Norimberk je významné bavorské město, které má podle sčítání z roku 2011 něco přes půl milionu obyvatel. Protéká ním řeka Pegnitz, která se o kus dál ve Furthu, který je de facto s Norimberkem spojen, slévá s řekou Regnitz. Má bohatou historii, která se silně dotkla i tragických událostí dvacátého století.

(more…)

Postupim – Potsdam

Monday, March 19th, 2012

Postupim (často i u nás uváděný svým německým jménem Potsdam) je hlavní město německé spolkové země Braniborsko. Leží nad řekou Havolou. Má přibližně sto padesát tisíc obyvatel a je důležitým kulturním a vědeckým centrem země. Jde o velmi mladé sídlo, díky zdejším univerzitám 10-20 procent populace jsou mladí lidé.

(more…)

Baden Baden

Saturday, February 25th, 2012

Baden-Baden je německé lázeňské město ve spolkové zemí Bádensko Wurttenbersko, které má přibližně padesát tisíc obyvatel. Je to jedno z měst, kde raději než přijet pouze na jeden den je lepší se nestavit vůbec. Jinak budete mít pocit, že jste o strašně moc přišli.

(more…)

Hitlerovo Orlí hnízdo – Kehlstein

Wednesday, February 22nd, 2012

Hitlerovo Orlí hnízdo se nachází jen kousek od rakouského Salcburku. Ale je již za hranicemi, nejbližším městečkem je německé Berchtesgaden. Při dnešních otevřených hranicích je ale celkem jedno, jestli si Kehlstein navštívíte z Rakouska nebo Německa.

(more…)

Koblenz

Wednesday, January 25th, 2012

Koblenz je německé stotisícové město ležící u soutoku Mosely a Rýna, ve spolkové zemi Porýní-Falc. Město má velký význam v obchodu s lokálními – rýnskými – víny, důležitá je taky produkce minerálek.

(more…)

Trier – Trevír

Saturday, January 21st, 2012

Trier (česky také Trevír) je považován za jedno z nejstarších německých měst. Leží patnáct kilometrů od německo-lucemburských hranic a má přibližně sto tisíc obyvatel.

(more…)

Kolín nad Rýnem

Tuesday, January 17th, 2012

Kolín nad Rýnem (německy Koln am Rhein) je čtvrtým největším městem v Německu, ve kterém žije téměř milion obyvatel. Jeho kořeny sahají až do dob římských, kdy se zde nacházel vojenský tábor Colonia Agrippina. Ačkoliv Kolín nad Rýnem během druhé světové velmi utrpěl, jeho památky byly pečlivě opraveny a proto je to město velmi turisticky atraktivní.

(more…)

Gorlitz neboli Zhořelec

Saturday, January 7th, 2012

Gorlitz neboli u nás Zhořelec (a pro lužickosrbské slovanské bratry Zhorjelc) je německé pohraniční město, které leží na hranicích s Polskem. Patří k Sasku a má kolem šedesáti tisíc obyvatel. Druhá novější přeshraniční polovina je polský Zgorzelec.

(more…)

Stručná historie Německa

Thursday, December 29th, 2011

Nejstarší stopy historie lidského osídlení na území, kde se dnes nachází Německo, jsou ze starší doby kamenné. Pračlověkovy stopy je možno najít blízko Heidelbergu, Maueru, u Lipska či a nabo hlavně u Neandertalu (ano, jestli vám tento název něco sugeruje, tak je to správně).

(more…)

Německo obecně

Monday, December 26th, 2011

Rozloha: 357 021 km2
Počet obyvtel: 81 800 000
Hustota zalidnění: 229/km2
Úřední jazyk: němčina
Národnost – populace: Němci bez přistěhovaleckých kořenů (80%), Němci s přistěhovaleckými kořeny – turecké, polské, ruské, italské –  alespoň u jednoho z rodičů (10%), cizinci (10%)
Náboženství: křesťanství (60 %),  islám (5%)
Nejvyšší vrchol:  Zugspitze 2962 m.n.m.
Hlavní město: Berlín
Státní zřízení: parlamentní republika
Hymna: Deutschlandlied (Píseň Německa)
Měna: Euro
Časová zóna: Utc +1 (more…)