Baden Baden


Baden-Baden je německé lázeňské město ve spolkové zemí Bádensko Wurttenbersko, které má přibližně padesát tisíc obyvatel. Je to jedno z měst, kde raději než přijet pouze na jeden den je lepší se nestavit vůbec. Jinak budete mít pocit, že jste o strašně moc přišli.

Baden Baden je opravdu velmi romantické lázeňské město, kde pravděpodobně se vám hned vybaví nějaký romantický film staršího data, jako byly například naše kouzelné předválečné filmy (ale i třebas něco jako císařovna Sisi). Pokud se sem chystáte, opravdu si na to vyhraďte alespoň pár dní, ať si atmosféru a krásu města dokážete plně využít. Navíc delší pobyt neprospěje pouze vaší psychice, jak už to u lázní bývá, měl by mít hlavně pozitivní vliv na vaše zdraví.  A zrovna zde budete mít i spoustu čerstvého vzduchu a nebo také možností pro zdravý pohyb a nebo si prostě vychutnáte dvanáct zdejších zázračných pramenů. Za vadu se určitě dá označit fakt, že zrovna Baden-Baden nepatří mezi nejlevnější místa, i když asi od každého, kdo zde byl se určitě dozvíte, že každé euro (pro ty co byli dříve tak marka) za to stálo. A co vám tyto lázně pomohou léčit ?  Samozřejmě kromě klasického wellness a spa můžete zde čekat i pomoci s různými kardiovaskulárními, plicními či revmatickými problémy.

A nyní něco málo z historie. Baden-Baden bylo oblíbené již v dávných dobách. První stopy osídlení jsou někdy z devátého století před naším letopočtem, ale první doložený léčebný význam přišel až s antickým Římem, který věděl, jak zdravé mohou lázně být (je ale logické, že je někdo o zdejších pramenech musel informovat, tudíž že jejich léčebné vlastnosti museli znát i Germáni).  Francký král Dagobert III. věnoval kolem roku 700 zdejší území klášteru ve Wissembourgu, městská práva zdejší sídlo získalo ale až kolem roku 1250. Když bylo později Bádensko rozděleno, Baden-Baden se stal majetkem katolické větve a zůstal v jejích rukou až do roku 1771. To bylo vůbec století, kdy se tyto lázně staly velmi oblíbeným místem a začal jejich raketový rozvoj. Dokonce se někdy o městě mluvilo jako o letním hlavním městě Evropy. Doba největší slávy je ale století následující. Město má dokonce svou stopu i v té nejlepší literatuře. Román Hráč od Dostojevského je právě inspirován životem v těchto lázní. Během obou světových město nebylo poničeno (a zajisté i pro svou krásu bylo svého času vybráno jako centrum francouzské okupační zóny).

4 063 x přečteno

Comments are closed.