Hitlerovo Orlí hnízdo – Kehlstein

Hitlerovo Orlí hnízdo se nachází jen kousek od rakouského Salcburku. Ale je již za hranicemi, nejbližším městečkem je německé Berchtesgaden.…

Hitlerovo Orlí hnízdo se nachází jen kousek od rakouského Salcburku. Ale je již za hranicemi, nejbližším městečkem je německé Berchtesgaden. Při dnešních otevřených hranicích je ale celkem jedno, jestli si Kehlstein navštívíte z Rakouska nebo Německa.

Budova byla postavena jako dárek NSDAP (či možná přímo Martina Bormanna, který měl tuto politickou stranu v kapse) k Hitlerovým padesátým narozeninám v roce 1939. Tato stavba ve výšce 1834 metrů nad mořem byla vystavěna za pouhých třináct měsíců a náklady na stavbu se odhadují v přepočtu na nějakých sto padesát milionů euro. Orlí hnízdo mělo Hitlerovi hlavně sloužit k přijímání různých zahraničních návštěv. Ačkoliv projekt nejdříve Hitlera oslnil, později ho využíval pouze ve velmi omezeném množství. Mimo jiné měl totiž panickou hrůzu z relativně jednoduchého útoku spojence na ničím nebráněný holý horský štít. Dalšími důvody byla jeho odpor k řidšímu vzduchu a hlavně strach z výšek spojený s klaustrofobií – do vily vede zlacený výtah, který překonává stodvacetimetrovou výšku a do kterého vede stodvacetimetrový tunel.  Navíc samotný dojezd do Berchtesgadenu zabíral příliš mnoho času. Častým hostem v tomto sídle byla Eva Braunová, ta se zde objevovala zvláště v situacích, kdy její partner (a před smrtí i manžel) přijímal hosty v nedalekém Berghofu. Občas sem také přijížděla se sestrami, abyl poležela na terase a nachytala bronz. Právě o svých pobytech zde později říkala, že se cítí někdy jako pták ve zlaté kleci. Během druhé světové Orlí hnízdo nebylo poškozeno (i když není to důkazem na nesmyslnost Hitlerových obav, neboť kdyby bylo obecně známo, že se zde neustále nachází,  tak Spojenci by určitě měli zájem na jeho eliminaci). Dobyto bylo také bez jediného výstřelu, ale historické prameny nejsou příliš shodné v tom, kdo tuto budovu obsadil. Uvádí se buď americkou 3. pěchotní divizi nebo i velmi slavnou 101. výsadkovou divizi.  Samozřejmě kromě historického zážitku, jaký určitě budete mít, když Orlí hnízdo navštívíte, je zde také opravdu výtečný výhled na okolí, místo také občas bývá využíváno jako základna před přibližně čtyřhodinovým výstupem na blízký dvou a půl tisícový Hoher Goll.