Gorlitz neboli Zhořelec


Gorlitz neboli u nás Zhořelec (a pro lužickosrbské slovanské bratry Zhorjelc) je německé pohraniční město, které leží na hranicích s Polskem. Patří k Sasku a má kolem šedesáti tisíc obyvatel. Druhá novější přeshraniční polovina je polský Zgorzelec.

Gorlitz je starým slovanským sídlem, které existovalo již v desátém století. Později přešlo na krátko pod správu Polska, to vystřídalo Brandenbursko, na dlouho se stalo součástí české koruny až do třicetileté války. Po ní bylo včleněno do Saska a nakonec se stalo součástí Prus a jejich následníka Německa (i když po druhé světové bylo rozděleno a část za Lužickou Nisou se stala součástí Polska). V roce 1991 Gorlitz spoluzakládal Euroregion Nisa.

Gorlitz je velmi zajímavým turistickým cílem, protože během druhé světové nebyl poničen a proto může nabídnout opravdu hezké a hlavně původní památky. Asi největší památkou je Svatý hrob, jde o repliku hrobu Ježíše Krista, která vznikla v roce 1504.  Téměř podobně významný je pětilodní kostel Petra a Pavla, který se tyčí na skále nad údolím Lužické Nisy. Tento kostel je de facto jedním ze symbolů města Gorlitz, neboť jeho věže a střecha patří k výrazným dominantám města.  Stojí na místě pozdněrománské baziliky z 13. století, jeho dnešní vnější podoba a majestát je ale o dvě století pozdější a patří do pozdněgotického stylu. Zachovalý středověký Zhořelec nabízí víc jak 4000 historických památek všeho druhu.

Gorlitz se také začíná stávat větší atrakcí i z jiného důvodu než jen historie. V jeho blízkosti na jihu se totiž nachází Berzdorfské jezero (Berzdorfer See), které v roce 2011 bylo již částečně otevřeno koupáníchtivé veřejnosti. Toto jezero je umělým lidským výtvorem, jde totiž původně o hnědouhelný důl, který je plněn kilometr dlouhým potrubím z Lužické Nisy. Má sloužit nejen ke koupání, ale má být příjemnou destinací pro cyklistické výlety, podporovat jachting a surfování nebo nabízet možnost zajímavého potápění či pozorování podvodního života ve skleněném tunelu pod hladinou.  Kemp či možnosti stravování jsou zde samozřejmostí.

4 825 x přečteno

Tags:


One Response to “Gorlitz neboli Zhořelec”

  1. Angelika Says:

    …. už se těšíme na výlet a je fajn,že máme něco takového blízko …. u nás se mělo budovat pokud vím něco podobného v Mostě zatopením dolů,ale plán je nejspíš někde v šuplíku …. škoda ….tomu kraji by cestovní ruch určitě pomohl … tak snad … :-)))))