Skagen


Skagen je nejsevernější dánské město, které má přibližně devět tisíc stálých obyvatel. Je místem, kde se úžina Kattegat mění na úžinu Skagerrak.  Je také druhým největším rybářským přístavem Dánska a rybářství je tudíž i  hlavním průmyslem tohoto velmi kouzelného městečka.

Bod kde se rozdělují obě dánské úžiny se nazývá Grenen. Je to úzký písčitý poloostrov a nachází se severně od města.  Stojí zde téměř padesát metrů vysoký maják z devatenáctého století, který dohlíží na spojení dvou moří, Severního a Baltského a varuje lodi před zdejšími mělčinami a samozřejmě i blízkou pevninou.  Výběžek také zajisté hlídá a bezpečnost lodní přepravě z záhrobí zaručuje i hrob básníka Holgera Drachmana, který Skagen objevil pro uměleckou komunitu ve stejném století jako byl vystavěn zdejší maják, neboli v devatenáctém.

Mezi největší zajímavosti, které Skagen nabízí patří Zavátý kostel (kostel zasypaný pískem), Den Tilsanede Kirke. Byl postaven v druhé polovině 14. století ale od 16. století ho postupně začal přisypávat písek ze zdejších dun, až nakonec zůstal zavřený a zbořený – posuv písečných dun není jen záležitostí horkých pouštních oblastí, ale je docela častým jevem právě na severu Evropy v oblasti Baltského moře. Jedinou výjimkou je do dnešních dnů zachovalá věž, která sloužila jako orientační bod pro námořníky a dnes zajišťuje návštěvníkům krásný výhled. Další atrakcí je Skagens museum, které prezentuje ukázky lokální malířské tvorby. Skagen byl většinu devatenáctého a začátek dvacátého století oblíbeným místem malířů, kteří zde vytvářeli nezapomenutelná díla, i když známější jsou zatím jen v Dánsku (na druhou stranu, kolik lidí z celého světa zná například naše umění a jména jako Lada či Aleš). Další zajímavé muzeum je Naturhistorisk museum, které návštěvníkům nabízí informace o přírodním vývoji území již od dob ledových. Další muzea nabízí Dům Michaela a Anny Ancherových a Skagen Odde Naturcenter.  Zajímavůstkou, kterou určitě ocení ti nejmladší cestovatelé je zdejší muzeum plyšových medvídků, Skagen Bamsemuseum.

1,796 x přečteno

Comments are closed.