Skagen

Skagen je nejsevernější dánské město, které má přibližně devět tisíc stálých obyvatel. Je místem, kde se úžina Kattegat mění na…

Skagen je nejsevernější dánské město, které má přibližně devět tisíc stálých obyvatel. Je místem, kde se úžina Kattegat mění na úžinu Skagerrak.  Je také druhým největším rybářským přístavem Dánska a rybářství je tudíž i  hlavním průmyslem tohoto velmi kouzelného městečka.

Bod kde se rozdělují obě dánské úžiny se nazývá Grenen. Je to úzký písčitý poloostrov a nachází se severně od města.  Stojí zde téměř padesát metrů vysoký maják z devatenáctého století, který dohlíží na spojení dvou moří, Severního a Baltského a varuje lodi před zdejšími mělčinami a samozřejmě i blízkou pevninou.  Výběžek také zajisté hlídá a bezpečnost lodní přepravě z záhrobí zaručuje i hrob básníka Holgera Drachmana, který Skagen objevil pro uměleckou komunitu ve stejném století jako byl vystavěn zdejší maják, neboli v devatenáctém.

Mezi největší zajímavosti, které Skagen nabízí patří Zavátý kostel (kostel zasypaný pískem), Den Tilsanede Kirke. Byl postaven v druhé polovině 14. století ale od 16. století ho postupně začal přisypávat písek ze zdejších dun, až nakonec zůstal zavřený a zbořený – posuv písečných dun není jen záležitostí horkých pouštních oblastí, ale je docela častým jevem právě na severu Evropy v oblasti Baltského moře. Jedinou výjimkou je do dnešních dnů zachovalá věž, která sloužila jako orientační bod pro námořníky a dnes zajišťuje návštěvníkům krásný výhled. Další atrakcí je Skagens museum, které prezentuje ukázky lokální malířské tvorby. Skagen byl většinu devatenáctého a začátek dvacátého století oblíbeným místem malířů, kteří zde vytvářeli nezapomenutelná díla, i když známější jsou zatím jen v Dánsku (na druhou stranu, kolik lidí z celého světa zná například naše umění a jména jako Lada či Aleš). Další zajímavé muzeum je Naturhistorisk museum, které návštěvníkům nabízí informace o přírodním vývoji území již od dob ledových. Další muzea nabízí Dům Michaela a Anny Ancherových a Skagen Odde Naturcenter.  Zajímavůstkou, kterou určitě ocení ti nejmladší cestovatelé je zdejší muzeum plyšových medvídků, Skagen Bamsemuseum.