Články o zemi ‘Dánsko’


Bornholm

Wednesday, November 7th, 2012

Ostrov Bornholm je nejvýchodnější částí dánského státu. Má necelých šest set kilometrů a nachází se v jihozápadní části Baltského moře, přibližně čtyřicet kilometrů od švédského a sto od německého pobřeží. Žije na něm přes čtyřicet tisíc obyvatel, kteří se převážně živí rybolovem, zemědělstvím a turistickým průmyslem.

(more…)

Kodaň

Tuesday, May 22nd, 2012

Kodaň (dánsky Kobenhavn) je hlavním městem Dánska. Jde také o největší město v zemi, které má i s aglomerací téměř půl druhého milionu obyvatel (v samotném městě žije jen přibližně třetina tohoto počtu). Leží de facto na dvou ostrovech, jedním z nich je velký Sjaelland a druhým malý Amager.

(more…)

Aalborg

Wednesday, May 9th, 2012

Aalborg je čtvrtým největším dánským městem (po Kodani, Arhusu a Odense) a druhým největším městem umístěným na pevnině neboli na Jutském poloostrovu. Leží v nejužší části fjordu Limjord a je de facto spojen s dalším městem, kterým je severnější Norresundby.

(more…)

Roskilde

Sunday, March 25th, 2012

Roskilde je město v Dánsku, které se nachází na ostrově Sjaelland přibližně třicet kilometrů na západ od Kodaně – občas je také označováno za satelit metropole. Má necelých padesát tisíc obyvatel. Patří mezi známější dánská města, zvláště protože se zde odehrává jeden z největších skandinávských rockových festivalů.

(more…)

Kolding

Monday, January 23rd, 2012

Kolding je přibližně šedesátitisícové město v jihovýchodní části Jutského poloostrova. Jde o důležité přístavní město a průmyslové centrum v regionu s bohatou historií.

(more…)

Aarhus

Thursday, January 19th, 2012

Aarhus (můžete narazit i na název Århus či Arhus) je po Kodani druhým největším městem Dánska, žije v něm kolem tří set tisíc obyvatel. Je zároveň druhým největším přístavem a také největším městem na pevninské části Dánska neboli na Jutském poloostrově. Nachází se zde i druhá největší dánská univerzita.

(more…)

Skagen

Tuesday, January 10th, 2012

Skagen je nejsevernější dánské město, které má přibližně devět tisíc stálých obyvatel. Je místem, kde se úžina Kattegat mění na úžinu Skagerrak.  Je také druhým největším rybářským přístavem Dánska a rybářství je tudíž i  hlavním průmyslem tohoto velmi kouzelného městečka.

(more…)

Legoland

Thursday, January 5th, 2012

Značku LEGO zná asi každý. Vznikla z dánských slov Leg Godt neboli v překladu, Hezky si hraj. Tato původně dřevěná hračka vznikla v roce 1932, ve 40. letech dostala plastovou podobu a začala dobývat svět. V dánském městě Billund má LEGO svoji fabriku, která v roce 1968 otevřela i svůj první zábavní park, který se jmenuje Legoland.

(more…)

Stručná historie Dánska

Saturday, December 17th, 2011

Území dnešního Dánska začaly kolem roku tisíc před naším letopočtem osidlovat různé germánské kmeny, asi k nejznámějším patří novější příchozí Jutové, Anglové a Sasové, kteří se v pátém a šestém století vydali na Britské ostrovy a na jejich místo přišli severogermánské kmeny, předkové dnešních Dánů.

(more…)

Dánsko obecně

Wednesday, December 14th, 2011

Rozloha: 43 075 km2
Počet obyvtel: 5 560 000
Hustota zalidnění: 129/km2
Úřední jazyk: dánština
Národnost: dánové (90%)
Náboženství: oficiálně 80% protestanti, 4% muslimové (ale jde o oficiální údaj, v rozporu s těmito čísly jsou obecné průzkumy o víře v Boha, kde celkově se konkrétnější víra týká pouze 30 procent obyvatel)
Nejvyšší vrchol:  Mollehoj 170 m.n.m.
Hlavní město: Kodaň
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hymna: Der er et yndigt land (Zde je nádherná zem)
Měna: Dánská koruna
Časová zóna: Utc +1

(more…)