Dánsko obecně


Rozloha: 43 075 km2
Počet obyvtel: 5 560 000
Hustota zalidnění: 129/km2
Úřední jazyk: dánština
Národnost: dánové (90%)
Náboženství: oficiálně 80% protestanti, 4% muslimové (ale jde o oficiální údaj, v rozporu s těmito čísly jsou obecné průzkumy o víře v Boha, kde celkově se konkrétnější víra týká pouze 30 procent obyvatel)
Nejvyšší vrchol:  Mollehoj 170 m.n.m.
Hlavní město: Kodaň
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hymna: Der er et yndigt land (Zde je nádherná zem)
Měna: Dánská koruna
Časová zóna: Utc +1

Přírodní podmínky

Dánsko je nejjižnějším skandinávským státem, který ale neleží na Skandinávském ale na Jutském poloostrově a mnoha ostrovech. Na jihu má sedmdesátikilometrovou pozemní hranici s Německem, od jiných zemí ho odděluje moře (ačkoliv díky mostu přes Oresund je nyní možno suchou nohou z Dánska přejít i do Švédska). Ostrovů a ostrůvků má Dánsko víc jak 1400, osídlených jich je 72. Největším ostrovem je Sjaelland, který má víc jak sedm tisíc kilometrů čtverečních, po něm následuje Fyn a Lolland.  Dánsko je celkově plochá a velmi nízko položená země, což i ukazuje jeho nejvyšší vrchol, který má pouhých 170 metrů. Nejdelší řekou je Gudena, která má 160 kilometrů. Počasí v Dánsku je velmi mírné, bez nějakých extrémů a země za to vděčí vlivu Golfského proudu.  K Dánsku patří také Faerské ostrovy a Grónsko.

Hospodářství

Dánsko je velmi vyspělou hospodářsky zemí, patří mezi úspěšné tzv. sociální severské státy, které moderní hospodářství spojují s vysokou ekonomickou ochranou jednotlivců – díky tomu jsou zde jedny z nejnižších rozdílů v příjmech a jedna z nejvyšších životních úrovní na světě. Cenou za to je velmi vysoké zdanění, které patří k jedněm z nejvyšších na světě. Nejvíce obyvatel Dánska zaměstnávají služby (více jak sedmdesát procent), významnější průmysl zde je strojírenský, papírenský a potravinářský. Země má výhodu energetické samostatnosti, těží dostatečné množství nafty i zemního plynu (a kromě toho se snaží o co nejekologičtější jak obnovitelný tak šetrný přístup), aby stačilo i pro export i když například s Norskem se to srovnat přeci jen nedá. Je zde velmi rozvinuté zemědělství, díky výborným přírodním podmínkám více jak šedesát procent území zabírají pole a sady. Kromě pěstování klasických plodin (obilí, brambory, zelenina) zvláště významný je také chov hospodářských zvířat. Dánské maso a máslo to jsou mezinárodní pojmy ( v jejich exportu drží Dánsko jednu z čelních pozicí na světě). No a samozřejmě poloha u moře a velká pobřežní linie doplněné o tradici znamenají velký výzam rybolovu.

Politické zřízení

Dánsko je konstituční monarchií, jemuž může vládnout jak král tak královna. Zákonodárná moc sice náleží i do panovníka, ale ve skutečnosti ji vykonává jednokomorový parlament Folketinget, který má 179 členů volených na čtyřleté období. Panovník může určovat zákony jen v situaci, kdy se parlament nemůže sejít. Parlament kromě moci zákonodárné vykonává ještě kontrolu jak nad vládou tak i nad administrativou. Moc výkonná je teoreticky také v rukou monarchy, ale ve skutečnosti ji vykonává vláda, takže zákony podepisované monarchou zároveň vyžadují kontrasignaci ministra, pod jehož kompetence téma zákona spadá. Monarcha jmenuje premiéra a ministry, ti však musí také získat důvěru parlamentu, před nímž jsou politicky zodpovědní.

2 873 x přečteno

Comments are closed.