Malmo

Malmo je třetí největší město ve Švédsku (a má přibližně kolem 300 tisíc obyvatel). Leží na poloostrově Skanie na jihu…

Malmo je třetí největší město ve Švédsku (a má přibližně kolem 300 tisíc obyvatel). Leží na poloostrově Skanie na jihu Skandinávského poloostrova. Díky mostu přes Oresund je Malmo dnes spojeno s Dánskem  a vzdálenost Kodaň – Malmo je nyní možno urazit za směšnou půl hodinku.

Začátky Malmo bychom měli hledat ve století třináctém kdy se zde nacházela menší osada. Tato osada je zaznamenána pod několika názvy (Malmoghe, Malmoi, Malmhauger) , které spojuje slovo malm označující zdejší všudypřítomné písky. Osada se rozvíjela zvláště díky velké hojnosti ryb a zdejší slanečci byli velmi žádaným exportním zbožím, pro které se zastavovali baltští kupci. Osada v té době byla součástí mocné Hanzy, ale zároveň patřila k Dánskému království. Městská práva a erb Malmo získalo v roce 1436 v roce 1658 se město stalo součástí Švédska a tím je  až do dnešních dnů.

Turista v Malmo má menší problém. Na rozdíl od většiny starších měst, zde není vůbec jednoduché chodit po stopách historie. Nedá se jen tak začít v nějakém pevně sraženém a na pěší tůru nepříliš rozsáhlém historickém centru, tam navštívit všechny památky  a poté postupně přecházet do novějších čtvrtí. Památky jsou totiž v tomto městě roztroušené po celé jeho ploše.  Při návštěvě to znamená nachystat si trošku nohy na větší námahu, protože přesunů to tu to tam zde je krapet více. Historickou památkou, kterou určitě stojí za to vidět je radnice (Radhuset) z 15. století, který byl nadále rozvíjen v následujících dvou stech letech. Další starou památkou je kostel svatého Petra (Sankt Petri Kyrka), dále se zde nachází pár kupeckých domů z 16. století nebo kusy starého opevnění či čtvrť svaté Gertrudy a nejstarší lékárna v Malmo Apoteket Lejonet.  Moderním lákadlem je určitě velmi zajímavý „zakroucený“ mrakodrap dostavěný v roce 2005 Turning Torso – občas je i označovaný za moderní symbol města – a hlavně už na úplně samém začátku článku zmíněný velký most Oresund,  spojující Švédsko a Dánsko či Malmo a Kodaň, který je krásnou ukázkou schopností i krásy, jakých je moderní architektura schopná.