Články o zemi ‘Švédsko’


Helsingborg

Úterý, 19 listopadu, 2013

Helsingborg je švédské přístavní město ležící na pobřeží Sundské úžiny. Nachází se přibližně sedmdesát kilometrů od Malmo. Je osmým největším městem ve Švédsku a žije v něm přibližně sto tisíc obyvatel. Jedná se o významné obchodní a dopravní centrum.

(Pokračování textu…)

Visby

Pátek, 2 listopadu, 2012

Visby je bývalé hanzovní švédské město, které leží na ostrově Gotland – v jeho západní části. Má více než dvacet tisíc obyvatel, nachází se zde jak přístav, tak i letiště, stále má významnou roli, jako administrativní centrum ostrova. V roce 1995 bylo město zařazeno na seznam památek UNESCO, což ještě zvýšilo jeho atraktivitu pro turistický ruch.

(Pokračování textu…)

Stockholm

Sobota, 19 května, 2012

Stockholm je největší město Švédska a zároveň je i metropolí této země. Je sídlem královské rodiny, vlády a parlamentu. Nachází se přibližně ve střední části země a je rozložen na čtrnácti ostrovech (i když celé území města zahrnuje více jak dvacet tisíc dalších skal, ostrůvků a útesů) – jako většímu množství jiných měst se díky tomu občas Stockholmu také říká Benátky severu. Má rozlohu necelých dvě stě kilometrů čtvereční a populaci kolem osmi set tisíc obyvatel (s aglomerací dvojnásobek).

(Pokračování textu…)

Uppsala

Středa, 16 května, 2012

Uppsala je čtvrté největší město ve Švédsku, které leží necelých sto kilometrů severně od švédské metropole Stockholmu. Jedná se o historické sídlo, které bylo vždy důležité nejen pro region, ale i pro celý stát jako administrativní a kulturní centrum, kde sídlil i arcibiskup nebo univerzita.

(Pokračování textu…)

Karlskrona

Neděle, 22 dubna, 2012

Karlskrona je švédské město, které leží při pobřeží Baltského moře. Je metropolí provincie Blekinge. Původně vzniklo na několika desítkách ostrůvků i když hlavní část města se nachází na ostrovu Trosso. Zdejší přístav je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Karlskrona je relativně malé město, má jen kolem třiceti tisíc obyvatel, ale jeho kouzelné položení, historie a památky přitahují každý rok velké množství turistů.

(Pokračování textu…)

Vasteras

Pondělí, 16 dubna, 2012

Vasteras (Västerås) je docela veliké, má kolem sto padesáti tisíc obyvatel, město ve středním Švédsku. Jde o důležité kulturní, průmyslové (velmi dobře se zde daří i těžšímu průmyslu) a administrativní centrum a zároveň o velký přístav při jezeru Melar, které má více jak tisíc kilometrů čtverečních, u ústí řeky Svartan.

(Pokračování textu…)

Malmo

Čtvrtek, 17 listopadu, 2011

Malmo je třetí největší město ve Švédsku (a má přibližně kolem 300 tisíc obyvatel). Leží na poloostrově Skanie na jihu Skandinávského poloostrova. Díky mostu přes Oresund je Malmo dnes spojeno s Dánskem  a vzdálenost Kodaň – Malmo je nyní možno urazit za směšnou půl hodinku.

(Pokračování textu…)

Goteborg

Sobota, 22 října, 2011

Goteborg (píše se Göteborg a vyslovuje jéteborg) je město ležící v jihozápadním Švédsku při pobřeží Baltského moře, přesněji nad úžinou Kattegat oddělující Švédsko od Dánska a Baltské od Severního moře. Goteborg je druhým největším švédským městem a má kolem půl milionu obyvatel.

(Pokračování textu…)

Ystad

Sobota, 15 října, 2011

Ystad je menší historické město na jihu Švédska. Má necelých dvacet tisíc obyvatel a jeho význam nyní spočívá hlavně v tom, že je jednou z bram do Švédska, neboli že zde jsou trajektová spojení s Polskem a Dánskem. Dá se říci, že Ystad je důležitým uzlem, který spojuje Skandinávi se Střední Evropou a Pobaltí se Západem.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Švédska

Středa, 21 září, 2011

Nejstarší stopy lidského osídlení ve Švédsku se nachází na jihu země a jsou přibližně z období deset tisíc let před naším letopočtem. Ačkoliv zdejší území bylo na nehostinném severu, pozůstatky osídlení z doby bronzové ukazují na překvapivě vysokou kulturní a civilizační úroveň. V době Říma je známo, že zdejší kmeny udržovaly obchodní kontakty s mocným impériem. Ale významnější zápis do dějin Evropy se začal odehrávat až přibližně od osmého století našeho letopočtu s příchodem éry Vikingů.

(Pokračování textu…)

Švédsko obecně

Sobota, 17 září, 2011

Rozloha: 449 960 km2
Počet obyvtel: 9 354 000
Hustota zalidnění: 20,6/km2
Úřední jazyk: švédština
Národnost: švédi (85%), finové (5%)
Náboženství: luteráni (72 %),  muslimové (5%), katolíci (2%)
Nejvyšší vrchol:  Kebnekaise 2111 m.n.m.
Hlavní město: Stockholm
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hymna: Du gamla, du fria (Ty pradávná, ty svobodná)
Měna: Švédská koruna
Časová zóna: Utc +1

(Pokračování textu…)