Stockholm


Stockholm je největší město Švédska a zároveň je i metropolí této země. Je sídlem královské rodiny, vlády a parlamentu. Nachází se přibližně ve střední části země a je rozložen na čtrnácti ostrovech (i když celé území města zahrnuje více jak dvacet tisíc dalších skal, ostrůvků a útesů) – jako většímu množství jiných měst se díky tomu občas Stockholmu také říká Benátky severu. Má rozlohu necelých dvě stě kilometrů čtvereční a populaci kolem osmi set tisíc obyvatel (s aglomerací dvojnásobek).

Oficiální počátky Stockholmu sahají přibližně do třináctého století, kdy se v roce 1252 objevily první písemné záznamy o tomto sídle – ale nepíší o jeho zakládání (šlo o záznamy informující o významu města pro obchod se železem), tudíž je samozřejmé, že jeho historie započala ještě před tímto rokem. Nejstarší částí města je čtvrť Gamla Stan. Město mělo již od svého založení důležitý obchodní význam a také díky své poloze pomáhalo rozvoji rybolovu na jezeru Malaren. Rybolov, obchod se železem a také členství v Hanze znamenaly, že důležitost města rostla a jeho strategická poloha se také stala důvodem, proč byl od roku 1436 hlavním městem země a zůstal jím až do dnešních dnů. Město sice bylo sídelní, ale nijak výrazněji se nerozrůstalo ani nemodernizovalo. K jeho větší expansi došlo až na konci sedmnáctého století, souběžně s imperiálními ambicemi Švédska, ale také s ničivým požárem, který zdemoloval velkou část staré zástavby. Jenže tento růst byl krátkodobý, město se přestalo rozvíjet více méně souběžně s porážkami země a tato situace trvala až do průmyslové revoluce.  Počtu sto tisíc obyvatel dosáhl Stockholm v polovině devatenáctého století. Na začátku století následujícího město dokonce hostilo letní olympijské hry. První linka metra byla otevřena v roce 1952.

Z rybářských osad či opevnění, která hlídala přístup k původní metropoli Sigtun žádné památky nezbyly (královský palác se nachází na místě, kde stávala původní pevnost). Ale od dob známé historie se toho zachovalo nemálo. Samozřejmě na památky můžete nejvíce narazit v nejstarší čtvrti Gamla Stan, která se rozkládá na čtyřech ostrovech – Stromsborg, Stadsholmen, Ridderholmen a Helgeandholmen. Má opravdu krásný středověký charakter a návštěvník města by si ji prostě měl celou projít pěšky. Tady původní atmosféra města na něj dýchne nejvíce. K hlavnímu náměstí Stortorget přiléhá i budova staré burzy, kde se udělují Nobelovy ceny. Strokyrkan je nejstarší gotickou stavbou ve městě a tato katedrála do dnešních dnů slouží i jako místo korunovace švédských panovníků. Kromě památek přímo architektonicky spojených s historií je zde nemálo různých muzejí, které minulost rozebírají vědeckým stylem (jistou velmi originální zajímavůstkou je muzeum válečného korábu Vasa, který ztroskotal doslovně při prvním vyplouvání z přístavu) a nebo návštěvníkům představují krásy umění.

2 526 x přečteno

Comments are closed.