Goteborg


Goteborg (píše se Göteborg a vyslovuje jéteborg) je město ležící v jihozápadním Švédsku při pobřeží Baltského moře, přesněji nad úžinou Kattegat oddělující Švédsko od Dánska a Baltské od Severního moře. Goteborg je druhým největším švédským městem a má kolem půl milionu obyvatel.

 Pro většinu lidí to, co je zajímavé, Goteborg nabídne na jižní straně zdejší  řeky Gota. Na její severní straně  se nachází továrny Volva, které jsou přeci jen atrakcí pouze pro malou část industriálněji zaměřených turistů. V samém srdci Goteborgu se nachází jeho Staré město a je také rozhodně asi i nejlepším bodem, ze kterého stojí za to začít procházky po městě. Atmosféru zde krásně vykreslují uzoulinké středověké uličky, tržiště a hezky odnovené staré fasády domů. Zde se také nachází hlavní muzea – Stadmuseum, je to muzeum věnované Goteborgu a Sjofartmuseet, které je muzeem věnovaným moři. Jižněji od Starého města se nachází park Tradgardsforeningen, který docela názorně ukazuje, proč se říká Goteborgu říká město zeleně (konec konců již od poloviny devadesátých let se Goteborg snaží snížit emise, prašnost a vůbec učinit se krásnějším a příjemnějším pro život – konec konců takovýto ekologický přístup je pro celou Skandinávii typický, a dalo by se říci, že tímto jde celému světu tím správným vzorem).

Novodobé centrum Goteborgu se nachází ještě jižněji. Považuje se za něj tepna Avenyn, která je plná výborných restaurací a barů a veškeré okolní uličky. Zde se nachází i několik dalších muzejí, ale pro umělecky založené lidi je hlavní cíl jejich cest ještě jižněji. Ve čtvrti Vasaplan (dříve dělnická čtvrť, nyní je módní mezi švédskou elitou) je muzeum užitkového umění a při Gotaplatsen se nachází normální muzeum umění, Konstmuseet. A při nedalekém parku Slottskogen Goteborg nabídne pro  změnu Muzeum přírody (či přírodní historie).  Goteborg vůbec nabízí při návštěvě hodně zajímavých atrakcí, ale jsou většinou dost blízko u sebe, takže na jejich návštěvu stačí přibližně dva dny.

3 069 x přečteno

Comments are closed.