Národní park Vysoké Taury

V roce 1971 se tři rakouské landy (Tyroly, Korutany a Salzburg) rozhodly o vytvoření národního parku Vysoké Taury. A ten…

V roce 1971 se tři rakouské landy (Tyroly, Korutany a Salzburg) rozhodly o vytvoření národního parku Vysoké Taury. A ten se stal jednou z největších atrakcí Rakouska. A není divu, Národní park Vysoké Taury nabízí nejen nějakého  rozmilého sviště či skotačivého kamzíka, ale také překrásné velké vodopády či nejdelší ledovec Východních Alp, no a také nejvyšší rakouskou horu.

Národní park byl již od svého vzniku postupně rozšiřován, jeho dnešní rozloha 1800 kilometrů čtverečních z něj činí největší evropský národní park. Nejvyšším bodem parku je známá hora Grossglockner (měří 3797 metrů), která je i nejvyšším vrcholkem Rakouska a v západní části parku je i Grossvenediger (měřící 3674 metrů), který je druhou nejvyšší horou v Rakousku. Park Vysoké Taury  se dá rozdělit na tři části, dvě z nich se rozkládají kolem dvou největších vrcholů zmíněných výše a třetí část se nachází mezi Malnitz a slavným lázeňským městečkem Bad Gastein.

Vstup do parku Vysoké Taury je zdarma, v zimě si návštěvník musí  jen dát více pozor, některé cesty k němu a v něm jsou uzavřené. Není to úplně panenská země, ačkoliv je to národní park, tak se zde nachází téměř třicet obcí s zajisté překvapivými šedesáti tisíci obyvateli. Celkově se v národním parku nachází více jak 300 vrcholků překračujících 3000 metrů a téměř 250 ledovců. Cestování ve Vysokých Taurách si musíte dobře naplánovat. Jakékoliv divoké stanování je přísně zakázáno, takže pokud byste se pro ně rozhodli, tak můžete očekávat velmi nepříjemnou mastnou pokutu, ale pro ubytování můžete využít služeb tří kempů či pár ubytoven, které se zde nachází. Vysoké Taury jsou ale dost navštěvované, zvláště pokud jde o sezónní období, takže o nějaké  ubytování by se měl každý návštěvník postarat před cestou a ne až v jejím průběhu, protože pak by mohl mít problémy. Pokud plánujete spíše jednodenní výlety, tak ubytování je lepší řešit mimo terén národního parku.