Články o zemi ‘Rakousko’


Salzburg

Pondělí, 1 července, 2013

Salzburg je hlavním městem stejnojmenného rakouského landu, ve kterém žije přibližně sto padesát tisíc lidí. Leží na okraji Alp poblíž hranic s Německem na řece Salzach. Jedná se o důležité turistické centrum, jehož městské jádro bylo zapsáno v roce 1996 na seznam světového dědictví UNESCO.

(Pokračování textu…)

Braunau am Inn

Pondělí, 25 února, 2013

Hornorakouské město Braunau am Inn (česky občas také uváděný jako Brunov), které leží blízko německých hranic nepatří mezi nejznámější města Rakouska. Nemá ani dvacet tisíc obyvatel, poblíž jsou mnohem významnější turistická či administrativní centra, ale přesto se zapsalo do celosvětové historie. A to, samozřejmě nedobrovolně, neboť města za nic nemohou, velmi černým inkoustem. Jedná se o rodiště jedné z nejhrůznějších osobností lidské historie. Narodil se zde a také tři roky žil Adolf Hitler.

(Pokračování textu…)

Eisenstadt

Pondělí, 25 června, 2012

Eisenstadt neboli Železné město je metropolí rakouské spolkové země Burgerlandu. Má necelých třináct tisíc obyvatel a nachází se v podhůří Litavských hor mezi Vídní a Neziderským jezerem. Region je zemědělský, proto je zemědělství důležité i pro město a jeho průmysl.

(Pokračování textu…)

Bregenz

Neděle, 6 května, 2012

Bregenz (jako český název se občas uvádí i Břežnice, ale jméno není u nás již příliš používané) je hlavním městem nejzápadnější rakouské spolkové země, kterou je Vorarlbersko. Leží u břehů Bodamského jezera a u úpatí hory Pfander, na kterou je možno vyjet z města přímo lanovkou. Město má kolem třiceti tisíc obyvatel.

(Pokračování textu…)

St Polten

Sobota, 10 března, 2012

St Polten (st je zkratka od sankt neboli název znamená v překladu svatý Hypolit) je město ležící na řece Traisen v spolkové zemi Dolní Rakousko, jehož je metropolí.  Má kolem padesáti tisíc obyvatel a svému návštěvníkovi nabídne bohatou historii mapující památky.

(Pokračování textu…)

Park Neusiedler See a Neziderské jezero

Pátek, 4 listopadu, 2011

Neusiedler See  je národní park v Rakousku, který zahrnuje nejen velmi známé Neziderské jezero (v němčině právě ono dalo název národnímu parku) – přesněji jeho jižní část, ale také i mokřadla se slanými jezírky Seewinkel.

(Pokračování textu…)

Národní park Vysoké Taury

Úterý, 25 října, 2011

V roce 1971 se tři rakouské landy (Tyroly, Korutany a Salzburg) rozhodly o vytvoření národního parku Vysoké Taury. A ten se stal jednou z největších atrakcí Rakouska. A není divu, Národní park Vysoké Taury nabízí nejen nějakého  rozmilého sviště či skotačivého kamzíka, ale také překrásné velké vodopády či nejdelší ledovec Východních Alp, no a také nejvyšší rakouskou horu.

(Pokračování textu…)

Bad Gastein

Úterý, 18 října, 2011

Bad Gastein je lázeňské městečko v rakouském spolkovém landu Salzburg. Nachází se na severu pohoří Vysoké Taury a to přibližně kolem sta kilometrů jižně od Salzburku a má necelých šest tisíc stálých obyvatel. Bad Gastein leží přibližně ve výšce tisíc metrů nad mořem.

(Pokračování textu…)

Klagenfurt

Sobota, 24 září, 2011

Klagenfurt ležící nad jezerem Worthersee je hlavním městem nejjižnějšího rakouského landu Korutan. Nyní má přibližně 90 tisíc obyvatel (je šestým největším rakouským městem) a je častým turistickým cílem, zdejší jezero a památky jsou obrovským lákadlem.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Rakouska

Neděle, 11 září, 2011

Přibližně od 7. století před našim letopočtem bylo Rakousko pod vlivem tzv. Halštatské kultury – její jméno  vzniklo právě na základě jména středorakouského města Hallstatt. Ale v tomtéž období pod Alby dorazil iránský kmen Skythů. Keltové je definitivně vytlačili kolem 4. století před naším letopočtem. V tomto období zde vznikly také různá keltská království jako Noricum či Rhaetia. Kolem druhého století na tato území se začaly tlačit germánské kmeny, ale území se na konec stalo součástí Římské říše (15 p.n.l Rhaetie a 8 p.n.l. Noricum).

(Pokračování textu…)

Rakousko obecně

Čtvrtek, 8 září, 2011

Rozloha: 83 855 km2
Počet obyvtel: 8 414 000
Hustota zalidnění: 99/km2
Úřední jazyk: němčina
Národnost: rakušáci (91%), bývalí jugoslávci (4%), turci (1,5%)
Náboženství: katolíci (66 %), protestanti (4%), islám (4%)
Nejvyšší vrchol:  Grosglockner 3797 m.n.m.
Hlavní město: Vídeň
Státní zřízení: republika
Hymna: Land der Berge, Land am Strome (Hornatá země, země nad řekou)
Měna: Euro
Časová zóna: Utc +1

(Pokračování textu…)