Klagenfurt


Klagenfurt ležící nad jezerem Worthersee je hlavním městem nejjižnějšího rakouského landu Korutan. Nyní má přibližně 90 tisíc obyvatel (je šestým největším rakouským městem) a je častým turistickým cílem, zdejší jezero a památky jsou obrovským lákadlem.

Ale nejenom jezero je zdejším velkým lákadlem. Klagenfurt má i krasné staré město, které mu vyneslo jméno “renesanční klenot nad jezerem Worthersee” a také několikanásobné vyznamenání za jedno z nejlépe udržovaných historických center v Evropě. Podle legendy zde kdysi požíral lidi drak a mizel s nimi v bahnech, kníže po stížnostech lidí proto zde postavil na ochranu věž k jejíž bráně připevnil krávu, tuto krávu drak sežral, ale zároveň se tím sám chytil a byl ubit knížecími vojáky.  Bahna byly vysušeny a vzniklo zde město – Furt, bahna, Klagen, stěžovat si. Klagenfurt sice vznikl již někdy ve 13. století, ale jeho rozmach nastal až o tři staletí později, kdy se císař Maxmilián rozhodl se přenést hlavní město Korutan a město navrhl a naplánoval italský architekt Domenico dell Alli, jehož práci můžeme obdivovat až do dnešních dnů. Dalším výrazným impulsem byl přesun biskupství do Klagenfurtu v roce 1787. V moderní době jednou z dalších pobídek byla i organizace EURO 2008, kdy Klagenfurt byl jedním z měst, kde se odehrávaly fotbalové zápasy.

Sportovní tradice v Klagenfurtu existuje dlouhodobě, pořádají se zde velké soutěže v beachvolejbalu a také půlmaraton Korutany běží, jehož součástí jsou i lekkoatletické závody pro děti. Další akcí je Ironman Austria.  Kromě sportu je Klagenfurt i městem kultury. Narodili se zde slavní spisovatelé Robert Musil a Ingeborg Bachmann, malíř Herbet Boeckl a skladatel Thomas Koschat. V domu Roberta Musila se dnes nachází muzeum a literární archiv. V červnu se v Klagenfurtu odehrává literární konkurs o Bachmannovu cenu a také skladatelská soutěž G. Mahlera.  Na konci června je zde jazzový festival New Orlean a na začátku následujícího měsíce Klagenfurter Stadtfest.

Jezero Worthersee, které je zdejší obrovskou atrakcí je 6. největším jezerem v Rakousku a měří přibližně dvacet kilometrů čtverečních. Velkým lákadlem je jezero pro svoji teplotu způsobenou vyvěrajícími teplými prameny, která z něj činí nejteplejší alpské jezero (v červenci a srpnu má tato atrakce přes 25 stupňů). Dále přitahuje téměř typickým středomořským klimatem a krystalicky průhlednou vodou. Klagenfurt a jezero Worthersee spojuje plavební kanál.

2,167 x přečteno

Comments are closed.