Klagenfurt

Klagenfurt ležící nad jezerem Worthersee je hlavním městem nejjižnějšího rakouského landu Korutan. Nyní má přibližně 90 tisíc obyvatel (je šestým…

Klagenfurt ležící nad jezerem Worthersee je hlavním městem nejjižnějšího rakouského landu Korutan. Nyní má přibližně 90 tisíc obyvatel (je šestým největším rakouským městem) a je častým turistickým cílem, zdejší jezero a památky jsou obrovským lákadlem.

Ale nejenom jezero je zdejším velkým lákadlem. Klagenfurt má i krasné staré město, které mu vyneslo jméno „renesanční klenot nad jezerem Worthersee“ a také několikanásobné vyznamenání za jedno z nejlépe udržovaných historických center v Evropě. Podle legendy zde kdysi požíral lidi drak a mizel s nimi v bahnech, kníže po stížnostech lidí proto zde postavil na ochranu věž k jejíž bráně připevnil krávu, tuto krávu drak sežral, ale zároveň se tím sám chytil a byl ubit knížecími vojáky.  Bahna byly vysušeny a vzniklo zde město – Furt, bahna, Klagen, stěžovat si. Klagenfurt sice vznikl již někdy ve 13. století, ale jeho rozmach nastal až o tři staletí později, kdy se císař Maxmilián rozhodl se přenést hlavní město Korutan a město navrhl a naplánoval italský architekt Domenico dell Alli, jehož práci můžeme obdivovat až do dnešních dnů. Dalším výrazným impulsem byl přesun biskupství do Klagenfurtu v roce 1787. V moderní době jednou z dalších pobídek byla i organizace EURO 2008, kdy Klagenfurt byl jedním z měst, kde se odehrávaly fotbalové zápasy.

Sportovní tradice v Klagenfurtu existuje dlouhodobě, pořádají se zde velké soutěže v beachvolejbalu a také půlmaraton Korutany běží, jehož součástí jsou i lekkoatletické závody pro děti. Další akcí je Ironman Austria.  Kromě sportu je Klagenfurt i městem kultury. Narodili se zde slavní spisovatelé Robert Musil a Ingeborg Bachmann, malíř Herbet Boeckl a skladatel Thomas Koschat. V domu Roberta Musila se dnes nachází muzeum a literární archiv. V červnu se v Klagenfurtu odehrává literární konkurs o Bachmannovu cenu a také skladatelská soutěž G. Mahlera.  Na konci června je zde jazzový festival New Orlean a na začátku následujícího měsíce Klagenfurter Stadtfest.

Jezero Worthersee, které je zdejší obrovskou atrakcí je 6. největším jezerem v Rakousku a měří přibližně dvacet kilometrů čtverečních. Velkým lákadlem je jezero pro svoji teplotu způsobenou vyvěrajícími teplými prameny, která z něj činí nejteplejší alpské jezero (v červenci a srpnu má tato atrakce přes 25 stupňů). Dále přitahuje téměř typickým středomořským klimatem a krystalicky průhlednou vodou. Klagenfurt a jezero Worthersee spojuje plavební kanál.