Park Neusiedler See a Neziderské jezero

Neusiedler See  je národní park v Rakousku, který zahrnuje nejen velmi známé Neziderské jezero (v němčině právě ono dalo název…

Neusiedler See  je národní park v Rakousku, který zahrnuje nejen velmi známé Neziderské jezero (v němčině právě ono dalo název národnímu parku) – přesněji jeho jižní část, ale také i mokřadla se slanými jezírky Seewinkel.

Národní park Neusiedler See je také od roku 2001 zapsán na seznam UNESCO a  rozhodně není divu, tento region je jediný ve Střední Evropě, kde najdete naprosto klasické stepní jezero, jehož hloubka navíc nepřekračuje dva metry – pokud navštívíte Neziderské jezero, připravte se i na situaci, kdy si de facto „po něm“ budou kráčet nějací lidé, tak mělké je v některých částech. Samotné Neziderské jezero, které je asi přeci jen největší atrakcí zdejšího národního parku je ledovcového původu a má 150 až 300 kilometrů čtverečních. Jeho velikost se nedá určit naprosto přesně, protože se mění častým vysycháním okrajových částí (v šedesátých letech předminulého století je zaznamenán poslední případ, kdy Neziderské jezero dokonce zcela vyschlo).  Voda v Neziderském jezeře, stejně jako v zdejších jezírkách je velmi příjemně teplá a samotné Neziderské jezero také nemá odtoky.  Na jezeře si návštěvníci dost často užívají radostí, které skýtá windsurfing a jachting. Samotnému jezeru se také občas říká Vídeňské moře.

Okolní louky a rákosy jsou sídlištěm mnoha druhů ptáků, což v letních měsících znamená, že by zdejší návštěvníci měli dávat velký pozor (a jsou na to také upozorňováni cedulemi) na případné procházející se ptačí rodinky s mláďaty.  Slaná jezírka Seewinkel se nachází východně od Neziderského jezera, jsou ještě více přeplněna ptáky, ale jsou také oblíbena pro svoji vodu a najdete tam nemálo jejích milovníků. Kromě ptáků tam ale milovníci fauny například mohou obdivovat i bílého osla, divoké čuníky či například stepní skot. Park Neusiedler See má také svého maďarského bratra na druhé straně hranice. Ten se ale samozřejmě nejmenuje německy, jeho jméno je Ferto Hansag Nemzeti Parkc (Neziderské jezero má v maďarské části přibližně čtvrtinu Rozlohy).