Eilat

Eilat je město vysunuté až na nejjižnější cíp Izraele. Izrael asi nemá známější místo na klasickou plážovou turistiku, protože Rudé…

Eilat je město vysunuté až na nejjižnější cíp Izraele. Izrael asi nemá známější místo na klasickou plážovou turistiku, protože Rudé moře je opravdu trhák, i když samozřejmě například pláže a moře u Tel Avivu jsou také známé (viz klasické přísloví o tom, kde se celý Izrael případně baví).

Eilat je oblíbený mezi turisty z celého světa, ale samozřejmě i Izraelci sem jezdí velmi rádi – samozřejmě jde o ty světštěji založené, ortodoxní rabíny tady moc nehledejte, přeci jen jde o moderní město, možná ne na první pohled ale duchem rozhodně západního typu, jaké klidně najdete na celém  pobřeží Itálie, Francie  či Španělska. Je to také výstavka Izraele na okolní svět a velké obchodní lákadlo, neboť vláda se rozhodla z Eilatu mít prosperující hospodářskou zónu, kde díky odpouštění daně z přidané hodnoty jsou ceny výrazně levnější než ve zbytku země (proto si také turisté z Eilatu neodváží jen různé drobné turistické památky ale i například zboží typu elektroniky či oblečení). A co je lepší než krásné koupání u krásného moře ? Levnější krásné koupání u krásného moře.

Říká se, že pro obyčejného Izraelce je Eilat už vlastně cizina i když je součástí státu Izrael. Je to způsobeno tím, že město má úplně jiný ráz než zbytek země a to je při tom oddáleno například od Tel Avivu jen pět hodin jízdy autobusem. Většina Izraele připomíná klasické středomořské krajiny a tady najednou … jen pouště, velbloudi a slunce. Eilat se může považovat za klasickou bránu na Dálný východ, někam za kořením Indie a nebo do tropů rovníkové Afriky. Pozná se to i jednoduše na počasí, když má centrum Izraele rozmilé, spíše klasické podzimní počasíčko, zde čekejte divné pouštní sucho a samozřejmě ho doprovází navíc klasické letní vedro. A stačí že odejdete deset kilometrů na východ a jste na hranicích s asijským Jordánskem a deset kilometrů na západ máte zase africký Egypt.