Eilat


Eilat je město vysunuté až na nejjižnější cíp Izraele. Izrael asi nemá známější místo na klasickou plážovou turistiku, protože Rudé moře je opravdu trhák, i když samozřejmě například pláže a moře u Tel Avivu jsou také známé (viz klasické přísloví o tom, kde se celý Izrael případně baví).

Eilat je oblíbený mezi turisty z celého světa, ale samozřejmě i Izraelci sem jezdí velmi rádi – samozřejmě jde o ty světštěji založené, ortodoxní rabíny tady moc nehledejte, přeci jen jde o moderní město, možná ne na první pohled ale duchem rozhodně západního typu, jaké klidně najdete na celém  pobřeží Itálie, Francie  či Španělska. Je to také výstavka Izraele na okolní svět a velké obchodní lákadlo, neboť vláda se rozhodla z Eilatu mít prosperující hospodářskou zónu, kde díky odpouštění daně z přidané hodnoty jsou ceny výrazně levnější než ve zbytku země (proto si také turisté z Eilatu neodváží jen různé drobné turistické památky ale i například zboží typu elektroniky či oblečení). A co je lepší než krásné koupání u krásného moře ? Levnější krásné koupání u krásného moře.

Říká se, že pro obyčejného Izraelce je Eilat už vlastně cizina i když je součástí státu Izrael. Je to způsobeno tím, že město má úplně jiný ráz než zbytek země a to je při tom oddáleno například od Tel Avivu jen pět hodin jízdy autobusem. Většina Izraele připomíná klasické středomořské krajiny a tady najednou … jen pouště, velbloudi a slunce. Eilat se může považovat za klasickou bránu na Dálný východ, někam za kořením Indie a nebo do tropů rovníkové Afriky. Pozná se to i jednoduše na počasí, když má centrum Izraele rozmilé, spíše klasické podzimní počasíčko, zde čekejte divné pouštní sucho a samozřejmě ho doprovází navíc klasické letní vedro. A stačí že odejdete deset kilometrů na východ a jste na hranicích s asijským Jordánskem a deset kilometrů na západ máte zase africký Egypt.

1,903 x přečteno

Comments are closed.