Helsingborg


Helsingborg je švédské přístavní město ležící na pobřeží Sundské úžiny. Nachází se přibližně sedmdesát kilometrů od Malmo. Je osmým největším městem ve Švédsku a žije v něm přibližně sto tisíc obyvatel. Jedná se o významné obchodní a dopravní centrum.

Považuje se za jedno z nejstarších švédských měst. Byl založen v roce 1085, i když v této době patřil ještě Dánsku. Za jeho rychlým rozvojem stála strategická poloha, umožňující kontrolu obou břehů úžiny (vzdálenost od druhého břehu jsou pouhé čtyři kilometry). Kolem dvanáctého století zde vznikl hrad, ve kterém došlo v roce 1296 k památnému sňatku Ingeborg Švédské s dánským králem Erikem Menvedem. V roce 1429 byl ve městě ustanoven celní poplatek, který musely zaplatit všechny lodi proplouvající úžinou. A že obchod zde byl velmi rušný, příjmy z této daně se staly jednou z nejvýznamnějších částí dánského rozpočtu. Součástí Švédska se Helsingborg stal v roce 1658, i když Dánsko se s tímto stavem nehodlalo ještě padesát let smířit (k poslednímu pokusu o znovuzískání města došlo v roce 1710). Ačkoliv město mělo strategickou polohu, až do poloviny devatenáctého století zde žilo jen čtyři tisíce obyvatel. Pak ale nadešla doba industrializace a počet obyvatel i hospodářský význam se začal velmi rychle zvyšovat.

Mezi nejvýznamnější památky ve městě patří zdejší hrad či přesněji jeho věž Karnan. Velmi zajímavý je i cihlový kostel panny Marie (Mariakyrkan), který byl staven více než sto let. Hezká je i novogotická radnice Radhuset. Zajímavý je i palác Sofiero, jedno ze sídel švédské panovnické rodiny (v parku je největší sbírka rododendronů v Evropě).  Velkou turistickou atrakcí je Fredriksdall, velmi zajímavý skanzen, kde můžeme pozorovat švédskou historii a folklór snoubící se s moderní dobou a příjemnou zábavou pro děti. Kromě toho Helsingborg nabídne návštěvníkovi několik zajímavých muzejí a velmi hezké parky.

3 977 x přečteno

Comments are closed.