Ystad


Ystad je menší historické město na jihu Švédska. Má necelých dvacet tisíc obyvatel a jeho význam nyní spočívá hlavně v tom, že je jednou z bram do Švédska, neboli že zde jsou trajektová spojení s Polskem a Dánskem. Dá se říci, že Ystad je důležitým uzlem, který spojuje Skandinávi se Střední Evropou a Pobaltí se Západem.

Každý kdo vjíždí do Švédska přes Ystad by si měl ušetřit alespoň trochu času na jeho návštěvu, přesněji na špacír jeho krásným starým městem, které patří k perlám evropské cihlové gotiky. Náměstí Stortorget, ze kterého vychází hodně kroutících se malebných uliček je skvělým startem. Nachází se na něm kostel Panny Marie ze 13. století (třinácté století je také obdobím, kdy se Ystad poprvé objevuje na mapě písemné historie, kdy ho navšívil král Erik a jeho bratr Abel)  – byl dozdobován a přistavován i ve staletích následujících, poslední větší úpravy jsou ze století 19. Dalším cílem by měla být řemeslnická ulička Garveragrand a její Krukmarkeren. Blízký františkánský klášter ze 13. století Grabroder je nyní přestavěn na muzeum, kde získáte spoustu informací o regionu Ystad a jeho historii. V ní město bylo součástí Hanzy, ke které se připojilo ve čtrnáctém století. V polovině století sedmnáctého Ystad přešel z rukou dánských králů  pod vládu těch švédských a součástí Švédska je samozřejmě až do dnešních dnů.

Obecně na Ystad je zajímavý velký počet výborně zadbané zeleně (i když obecně ve Skandinávii je vztah k zeleni a přírodě asi rozhodně na výrazně vyšší úrovni než jsme zvyklí). Květinové koše jsou všudypřítomné, krásně zaprojektované parky doplňují kouzelný charakter města. Parky a zahrady jsou zde jak tradiční, tak i naprosto moderní, obé stojí za návštěvu. Jistou raritkou, kterou relativně malý Ystad nabídne, je zdejší bylinková zahrada nacházející se v historickém středu města. Stejně tak kouzelné je zdejší rosarium, které ale nejlépe vypadá v červenci a srpnu, kdy zde kvete nejvíce růží.

2 405 x přečteno

Comments are closed.