Tampere je třetím největším městem ve Finsku, které má něco přes 200 tisíc obyvatel. Leží ve vnitrozemí v jihozápadní části země v provincii Hame. Leží mezi jezery Nasijarvi a Pyhajarvi, oddělené výškovým rozdílem 18 metrů, který zde umožnil vystavět velkou hydroelektrárnu. Tampere je také jedním z nejprůmyslovějších v celém Finsku a díky tomu se mu občas také říká finský Manchester.
Historie Tampere je spíše krátká, městská práva získalo Tampere až za krále Gustava III. ve století sedmnáctém. Tato práva a zvláště pozdější pomalý nástup průmyslu začaly být hnacím motorem rozvoje města, který se ještě urychlil poté, co car Alexandr I. (čili již za ruské nadvlády nad Finskem, i když tento car měl také titul finského velkoknížete – jeho rozhodně ne až tak negativní vztah k Finsku popisuje například známý Mika Waltari ve své knize Tanec na hrobech) přikázal další výstavbu města . Následující průmyslová revoluce ve století 19. jen potvrdila růstový trend, který se udržel i v moderní době, kdy zde například najdeme závody Nokie, která rozhodně po jistou dobu určovala vývoj mobilních technologií pro celý svět.
Ačkoliv Tampere není rozhodně příliš staré město, přinejmenším z našeho českého hlediska, které za opravdu staré považuje to, co je přinejmenším renesanční, je zde i několik zajímavějších památek, které stojí za to shlédnout. Jde jak o památky z pozdního baroku, tak i hezké stavby z dob průmyslové revoluce. Za návštěvu stojí sídla Dom Selim, Dom Sumelius či Dom Palander nebo náměstí z druhé poloviny osmnáctého století Keskustori či kostel Vanha Kirkko, který byl postaven v první polovině století následujícího. Z novějších staveb za pozornost stojí městská radnice či Tampereen Teatteri. Tampere je zajímavé také pořádáním různých kulturních akcí jako například mediální festival MindTrek či jistá zajímavůstka, festival ……. skotské muziky, Pispala Schottische.