Porto

Porto je město ležící nad Atlantickým oceánem v severní části Portugalska. Město samotné má čtvrt milionu obyvatel, ale i s…

Porto je město ležící nad Atlantickým oceánem v severní části Portugalska. Město samotné má čtvrt milionu obyvatel, ale i s aglomerací má více než milion. Je druhým největším městem v Portugalsku, hned po Lisabonu.

Staré město je jednou z památek zapsaných na listinu UNESCO, už jenom toto by mělo být pro každého navštěvníka Portugalska velkým důvodem pro  to navštívit Porto. Přeci jen na tomto seznamu jsou jen místa, která jsou extrémně výjmečná a většinou také výrazně nadprůměrně krásná. Na Portu je také zajímavá jedna zvláštnost. Jakkoliv je zdejší staré město nádherné, moderní čtvrti kolem něho jsou čisté a upravené, tak asi největší kouzlo a to rozhodně asi nepříliš očekávané v západní Evropě přináší čtvrti dál. To jsou totiž de facto slamy. Nejsou to sice slumy jaké známe například z indie či východního slovenska, neboli domečky z kartonu či polorozpadlé dřevěné přístřešky, ale ty kouzelné staré domečky namačkané na sebe, s malými bytečky, které při tom žijí opravdu bohatým životem se jinak než slum nazvat nedá.

Na starém městě určitě za návštěvu stojí téměř bezpodmínečně několik míst. Torres dos Clerigosm, neboli sedmdesát metrů vysoká věž by se neměla jen obdivovat zvenčí. Určitě stojí za to na ni vylézt a podívat se na panorama Porta z výšky. Katedrála Se Catedral neboli také Se do Porto je zajímavá nejen jako velká a významná sakrální stavba, ale také i jako de facto prvek obrany města.  Její základní výstavba byla ukončena již ve třináctém století. Palacio de Bolsa, neboli Burzovní palác je zase svědectvím obchodního, řekněme i bohatého charakteru starého Porta. Porto je známé také svými mosty, rozhodně velkou raritou je obloukový ocelový most z druhé poloviny 19. století, který navrhl stejný člověk jako pařížskou Eiffelovku, neboli pan Eiffel.