Články o zemi ‘Portugalsko’


Aveiro

Wednesday, April 3rd, 2013

Snad u každé evropské země najdeme nějaké její Benátky. Proto určitě nikoho nepřekvapí, že ani Portugalsko není výjimkou. Toto jméno zde nosí městečko Aveiro, které je také protkané vodními kanály, na kterých se dokonce můžeme povozit v gondolách. Nachází se v severní části středu Portugalska ve stejnojmenném distriktu.

(more…)

Evora

Saturday, March 31st, 2012

Evora (či možná spíše Évora) je přibližně šedesáti tisícové město v jižním Portugalsku s velmi zachovalým historickým centrem, které bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jde o metropoli provincie Alentejo, která kromě  významu turistického je důležitá i administrativně a průmyslově.

(more…)

Sintra

Wednesday, March 28th, 2012

Sintra je portugalské městečko s přibližně deseti tisíci obyvateli. Nachází se přibližně dvacet kilometrů od Lisabony a bývá považována za jedno z nejkrásnějších míst v Portugalsku. A potvrzuje to i zápis na seznam památek UNESCO či například rčení známého spisovatele pohádek H. Ch. Andersena, že ten kdo byl v Portugalsku a neviděl Sintru, ten tu zemi vlastně nenavštívil. Také pro slavného básníka Byrona bylo místo novým Edenem.

(more…)

Lisabon

Thursday, December 1st, 2011

Lisabon je nejzápadněji položeným kontinentálním evropským hlavním městem, které má přes půl milionu obyvatel i když s aglomerací je to překvapivě více než pětinásobek.  Je sice největším městem Portugalska, ale zároveň se Lisabon rozkládá na docela malé ploše, takže pro turisty, kteří jsou nažhaveni na zdejší památky, je procházka po tomto městě velkým potěšením.

(more…)

Porto

Thursday, November 24th, 2011

Porto je město ležící nad Atlantickým oceánem v severní části Portugalska. Město samotné má čtvrt milionu obyvatel, ale i s aglomerací má více než milion. Je druhým největším městem v Portugalsku, hned po Lisabonu.

(more…)

Tavira

Wednesday, May 25th, 2011

Tavira patří mezi jedno z nejhezčích městeček (přibližně 25 tisíc obyvatel) Algarve. Není přímo přímořským městem, ale to nemění nic na jeho kouzelnosti. A ačkoliv návštěvníci Portugalska se většinou koncentrují na plážích a při oceánu, Tavira stojí alespoň za malý výlet. Španělské hranice se nachází přibližně třicet kilometrů od Taviry, letiště ve Faro je vzdálené asi o deset kilometrů dále.

(more…)

Braga

Monday, March 28th, 2011

Braga často někteří lidé označují za portugalský Řím, určitě je to přehnané, ale své důvody to má. Město je totiž rozhodně duchovním centrem celého Portugalska.

(more…)

Faro

Wednesday, March 16th, 2011

Faro sice možná není nejpopulárnějším místem regionu Algarve, ale jako jeho hlavní město rozhodně není úplně bezvýznamné.

(more…)

Stručná historie Portugalska

Saturday, May 23rd, 2009

Území dnešního Portugalska ve starověku obýval keltský kmen Lusitanů. Jeho pobřeží ve 3. století před naším letopočtem ovládlo Kartágo a po jeho pádu nastoupil Řím, který původní keltské obyvatele porazil definitivně až v období vlády císaře Augusta. Ve IV. až V. století Portugalsko jako jedna z prvních zemí v Evropě přijalo křesťanství (samozřejmě pokud nepočítáme římské období.

(more…)

Portugalsko obecně

Saturday, May 23rd, 2009

Rozloha:  92 345 km2
Počet obyvatel: 10 677 000
Hustota zalidnění: 114/km2
Úřední jazyk: portugalština
Národnost: portugalci (plus menší počet přistěhovalců z afriky a východní Evropy)
Náboženství: 85% římskokatolické
Nejvyšší hora:  Mount Pico (2 351 m.n.m.) – leží na Azorských ostrovech
Hlavní město: Lisabon
Státní zřízení: republika
Hymna: A Portuguesa (Portugalská píseň)
Měna: euro
Časová zóna: Utc 0

(more…)