Braga často někteří lidé označují za portugalský Řím, určitě je to přehnané, ale své důvody to má. Město je totiž rozhodně duchovním centrem celého Portugalska.
Braga byla založena v roce 27 před naším letopočtem Římany, ale nějakou významnou roli tehdy neodehrávala. Tu získala až později, kdy se stala biskupstvím. Netrvalo příliš dlouho, a území ovládli muslimové. Jenže Braga patřila také k jedněm z prvních míst, která byla znovudobyta během tzv. reconquisty. Už kolem jedenáctého století biskupové zde začali své snahy učinit z Bragy duchovní centrum celého poloostrova, což se jim ale jak je vidět nepříliš povedlo.
Pyrenejskému poloostrovu svoji duchovní nadvládu nenahodila, ale Portugalsku ano. Každý rok zde přijíždějí tisíce věřících, aby se zúčastnili oslav Velikonoc – v kápích a s pochodněmi kráčí přes centrum města. Jak centrum tak předměstí jsou plná nádherných církevních budov. Z nich například lze vypíchnout Bom Jesus, extrémně zajímavou barokní stavbu – dalo by se říci, že v tomto stylu náleží k tomu nejhezčímu co Portugalsko může nabídnout.
Braga jakožto křesťanské centrum je také často s mírnou nadsázkou označována za centrum reakce. To zde začal Salazarův fašistický puč v roce 1926 a také zde biskup v roce 1974 po získání svobody zapomněl, že už lidé mohou mít různé názory a vzýval k útokům na komunisty. Sílu jakou zde měla církev naznačuje například obrovitánský arcibiskupský palác, ve kterém by se nestyděl bydlet leckterý panovník či prezident. Tento palác je rozhodně výtečným turistickým cílem, ale ještě důležitější a významnější je románská (samozřejmě s postupem času byla obohacena i o prvky gotické, renesanční a barokní) katedrála z roku 1070, která byla postavena na oslavu reconquisty. Ale Braga nepřitahuje jen církevní turistiku, díky snahám vedení města udělat z něj určitého druhu obchodní centrum, jezdí sem lidé také za obvyklými světskými zábavami či čistě ze zvědavosti.