Sinop


Sinop možná nenáleží k nejznámějším letoviskům, ale určitě je jedním z lepších míst, které Turecko může nabídnout. A také si toho poslední dobou turisté začínají všímat a na pobřeží Černého moře začíná Sinop velmi úspěšně konkurovat s letoviskem Amasra, které má pohodlnější polohu blíže Istanbulu.

Sinop své kouzlo vděčí i velmi bohaté a staré historii. První osady nalezené v okolí, byly osídleny dokonce před téměř osmi tisíci lety. Samotné město bylo založeno někdy v sedmém století před naším letopočtem řeckými kolonisty z Milétu, mezi některými historiky se dokonce objevuje názor, že mohlo jít o první řeckou kolonii na pobřeží Černého moře. Sinop se rychle rozvinul a založil pak také několik dalších kolonií jako například Trabzon (či Trapezunt), které mu následně platily daně.  Sinop patřil ve své době k jedněm z nejdůležitějších černomořských obchodních center a jeho vlivy dosahovaly až na Krym. Město udrželo nezávislost až do roku 183 před naším letopočtem, kdy se stalo součástí pontského království a brzy se díky svému významu stalo i novým hlavním městem tohoto státu. Sinop poté v roce 70 před naším letopočtem zničili Římané pod vedením Lukulla, ale díky své dobré pozici bylo znovu vystavěno a mělo status volného města. V dobách Byzance Sinop udržel svojí pozici obchodního centra zprostředkovávajícího obchod mezi Malou Asií a Krymem. Město až do patnáctého století několikrát změnilo majitele než ho ovládlo Turecko, které ho drží až do dnešních dnů.  Z historických zajímavůstek stojí za to zmínit, že ve městě se v antických dobách narodil slavný filosof Diogenes (to je ten člověk, který když mu Alexandr Veliký nabídl splnit přání, ho jen požádal aby mu přestal stínit) a že zde začala útokem Kozáků, kteří Sinop zplundrovali, krymská válka v 19. století.

Sinop je obklopen mořem, takže určitě nikdo nebude moci naříkat na nedostatek pláží. Jejich kvalita je dost různá. Nejblíže centra se nachází pláž Yuvam Belediye Plaji, další blízko umístěná je Kumkapi Plaji, tyto dvě mají docela zajímavou atmosféru díky blízkosti historických zdí, které plavání přidávají jisté zajímavé kouzlo. Další pláže jsou pojmenovány podle barvy písku – černá (karakum plaji), bílá (akkum plaji) a žlutá (sarikum plaji). Podle místních nejlepší je varianta černá, která se nachází přibližně půl třetího kilometru od centra na jižní straně poloostrova. V sezóně Sinop má teplotu kolem 33 stupňů přes den, v noci 22 stupňů a teplota vody zde bývá kolem 26 stupňů.

2 712 x přečteno

Comments are closed.