Články o zemi ‘Turecko’


Izmir

Úterý, 28 ledna, 2014

Izmir, ve starších pramenech známější pod názvem Smyrna, je třetím největším tureckým městem a druhým nejvýznamnějším přístavem v této zemi. Jedná se o velmi důležité průmyslové město. Izmir leží v západní části státu u pobřeží Egejského moře a žije v něm téměř tři miliony obyvatel.

(Pokračování textu…)

Bursa

Čtvrtek, 11 dubna, 2013

Bursa leží v severozápadní části Turecka přibližně dvacet kilometrů od pobřeží Marmarského moře. Jedná se o významné hospodářské a administrativní centrum s půl druhým milionem obyvatel a také hlavní město  stejnojmenné provincie. Bylo první metropolí Osmanského impéria.

Známá historie města Bursa sahá až do antických časů (vykopávky ale dokazují existenci ještě starších osad, o nich ale bohužel nic nevíme). Založil ji Bithýnský král Prousias na konci třetího století před naším letopočtem. Pojmenoval ji Prusa a učinil hlavním městem svého státu. K dalšímu rozvoji došlo během římského panování a také po rozdělení říše na dvě části. Pro Byzanc měla Bursa význam jako důležité centrum s obchodem z hedvábím. V roce 1308 došlo k obležení města Turky, které ještě obránci dokázali odrazit, ale  o 16 let později Bursa kapitulovala a do roku 1402 stala hlavním městem rychle rostoucí turecké říše. Nahradilo ji později Edirne neboli Adrianopolis, které mělo bezpečnější polohu a nebylo v dosahu tehdy útočících Tamerlanových hord. Později měla význam zase jako centrum obchodu s hedvábím a rozvíjela se zde kultura a sufijská filosofie. Po vzniku moderního tureckého státu ve dvacátém století se Bursa stala jedním z významnějších průmyslových center země.

Mezi asi nejvýznamnější památky ve městě patří hrobky zakladatelů Osmanského státu – Osmana a Orhana, které se nachází v historickém centru města. Jak asi nikoho u muslimského regionu nepřekvapí, je zde také hodně mešit, za turisticky nejzajímavější se považují Velká mešita a mešita Yildrim Bayezit. Ve čtvrti Cekridge si pro změnu návštěvník může vychutnat zdejší slavné lázně. Nad městem ční tisíc šest set vysoká hora Uludag, na níž se můžeme vypravit jak pěšky tak i s pomocí lanovky, výhled i zážitek určitě stojí za to. A milovníci blízkovýchodního nakupování a smlouvání by si rozhodně neměli odpustit návštěvu zdejšího bazaru (Kapali Carsi), jehož historie sahá do čtrnáctého století. Také mohou navštívit karavanseraj Koza Han, který se specializuje na tradiční zboží v Burse čili na hedvábí.

Erzurum

Sobota, 2 června, 2012

Erzurum je  město ve východní části Turecka – a je metropolí stejnojmenné provincie. Nachází se ve výšce téměř dvou tisíc metrů nad mořem. Má více než 300 tisíc obyvatel a je důležitým administrativním a průmyslovým centrem východní části země.

(Pokračování textu…)

Samsun

Středa, 2 května, 2012

Samsun je město v severním Turecku, které leží u Černého moře téměř uprostřed mezi  řekami Kizilirmak a Yesilirmak. Je metropolí stejnojmenné provincie a tím pádem i samozřejmě důležitějším regionálním ekonomickým, kulturním i administrativním centrem. Město má přibližně kolem půl milionu obyvatel (spolu s nejbližším okolím).  Jedná se o hospodářsky významný přístav a obsluhu turistů zase zajišťuje zdejší letiště.

(Pokračování textu…)

Ankara

Čtvrtek, 19 dubna, 2012

Ankara je hlavním městem moderního Turecka (nahradila dřívější Istanbul, který byl sídlem Osmanské říše). Nachází se ve středu země – to byl i jeden z důvodů, proč se Ankara stala metropolí. Je to velké město, které má již téměř pět milionů obyvatel.

(Pokračování textu…)

Sinop

Úterý, 29 března, 2011

Sinop možná nenáleží k nejznámějším letoviskům, ale určitě je jedním z lepších míst, které Turecko může nabídnout. A také si toho poslední dobou turisté začínají všímat a na pobřeží Černého moře začíná Sinop velmi úspěšně konkurovat s letoviskem Amasra, které má pohodlnější polohu blíže Istanbulu.

(Pokračování textu…)

Side

Úterý, 15 března, 2011

Side je původně nepříliš velkým městem v Turecku, které se v sezóně mění na jedno ze zajímavějších komerčních turistických center. Side je zajímavé tím, že jako turistické centrum má nepředstavitelně dlouhou tradici, svůj volný čas zde v dávných dobách antických trávila Kleopatra a Marcus Antonius.

(Pokračování textu…)

Antalya

Pátek, 19 června, 2009

Antalya (dříve také Adalia nebo Attalia) je město v jihozápadním Turecku na pobřeží Středozemního moře. Rozkládá se na útesech a je obklopena horami. Město má kolem 800 tisíc obyvatel a je hlavním městem stejnojmenné provincie. Dopravu se světem zaručuje zdejší mezinárodní letiště položené přibližně dvanáct kilometrů od Antalye, které obsluhuje celou Tureckou Riviéru a přepravuje nejvíce zahraničních pasažérů v celém Turecku – v celkovém objemu i s domácími lety je na druhém místě za letištěm v Istanbulu.

(Pokračování textu…)

Alanya

Středa, 3 června, 2009

Alanya je velkým letoviskem v Turecku, které leží při pobřeží Středozemního moře, přibližně 120 kilometrů od Antalye. Je součástí tzv. turecké riviéry, přesněji nachází se na jejím nejvýchodnějším konci. Alanya má velmi příjemné počasí, je zde více než 300 slunečných dní v roce, prší zde převážně jen v zimě a na podzim. Průměrná teplota vody v letních měsících překračuje 24 stupně, průměrné letní teploty vzduchu se pohybují kolem 30 stupňů.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Turecka

Pátek, 29 května, 2009

Území dnešního Turecka bylo vždy ve své historii spojeno s historií jak Asie tak Evropy. Nejstarším významným státním útvarem byla říše Chetitů, později ji rozvrátil příchod různých kmenů z Evropy, na pobřeží se osídlili Řekové a později území ovládla mocná Perská říše, tu rozvrátil Alexandr Makedonský, jeho následníky vytlačil Řím, po jeho rozdělení dlouhou dobu vládla regionu slavná Byzanztská říše, kterou potom porazila a nahradila Osmanská říše. A teprve s jejím postupným rozpadem definitivně završeným porážkou v první světové začínáme mluvit o Turecku.

(Pokračování textu…)

Turecko obecně

Pátek, 29 května, 2009

Rozloha:  783 562 km2
Počet obyvatel: 71 517 000
Hustota zalidnění: 93/km2
Úřední jazyk: turečtina
Národnost: 80% turci (i když sem se započítává i menší počet jiných blízkovýchodních národností), 20% kurdové (z politických důvodů ale tato čísla nejsou přesná)
Náboženství: 97% islám (převážně sunnitský s výraznou alevitskou menšinou), 3% jiných vyznání, ateistů a agnostiků
Nejvyšší hora:  Ararat (5 137 m.n.m.)
Hlavní město: Ankara
Státní zřízení: parlamentní republika
Hymna: İstiklâl Marşı (Hymna nezávislosti)
Měna: turecká lira
Časová zóna: Utc +2

(Pokračování textu…)