Samsun


Samsun je město v severním Turecku, které leží u Černého moře téměř uprostřed mezi  řekami Kizilirmak a Yesilirmak. Je metropolí stejnojmenné provincie a tím pádem i samozřejmě důležitějším regionálním ekonomickým, kulturním i administrativním centrem. Město má přibližně kolem půl milionu obyvatel (spolu s nejbližším okolím).  Jedná se o hospodářsky významný přístav a obsluhu turistů zase zajišťuje zdejší letiště.

Historie města Samsun sahá až do hlubokého starověku. Obecně je známo, že kolem sedmého století před naším letopočtem zde Řekové založili jednu ze svých mnoha kolonií, kterou nazvali Amisos. Později procházelo klasickým vývojem jiných míst a států v regionu. Čili bylo ovlivněno Alexandrem Velikým a jeho dědici, stejně jako pozdějším nástupem Říma (včetně jeho déle fungující východní části). Ve středověkém období byl dokonce krátký čas ovládán čile obchodujícími Janovany, kteří jako by se vraceli k prapůvodnímu duchu sídla z dob jeho založení. Ale později se stalo součástí Osmanské říše (a Janovani ho při odchodu spálili) neboli předchůdce dnešního moderního Turecka. Pro to je město jedním ze symbolů vzniku nového státu neboť dá se říci, že to právě zde se začal boj Turků za svobodu v roce 1919 (kdy vítězní spojenci přemýšleli o rozparcelování celého státu).

Samsun je sice město s bohatou historií, ale na památky moc bohaté není.  Což samozřejmě neznamená, že by tu památky nebyly vůbec. Nachází se zde například mešita Pazar, kterou vystavěli mongolští dobyvatelé již ve třináctém století – mimochodem tato budova je právě nejstarší památkou Samsunu. S vznikem nového státu je spojeno Ataturkovo muzeum, kde návštěvník může obdivovat i například ložnici či pracovnu zakladatele státu, ale je to spíše taková zajímavůstka, kterou ocení jen rodilý Turek. Pro turisty je určitě mnohem atraktivnější archeologická a etnografická výstava, která přibližuje návštěvníkovi historii města a regionu, čili i památky z dob Pontského království či z let, kdy město ovládala Římská říše. Architektonickou perličkou je Palác kultury či Kultur Sarayi, který svým tvarem připomíná skokanský můstek.

2 152 x přečteno

Comments are closed.