Alanya


Alanya je velkým letoviskem v Turecku, které leží při pobřeží Středozemního moře, přibližně 120 kilometrů od Antalye. Je součástí tzv. turecké riviéry, přesněji nachází se na jejím nejvýchodnějším konci. Alanya má velmi příjemné počasí, je zde více než 300 slunečných dní v roce, prší zde převážně jen v zimě a na podzim. Průměrná teplota vody v letních měsících překračuje 24 stupně, průměrné letní teploty vzduchu se pohybují kolem 30 stupňů.

Alanya, byť se zde osídlení objevilo již před dvaceti tisíci lety, je spíše moderním městem se západoevropským vzhledem. Je silně nastavena na turistiku a také na noční život. Kouzlo jí ale dodává i středověká pevnost, jeskyně pod ní ve skalách, muzea a několik starších budov (mešity, přístav či mincovna). Jakkoliv Alanya na první pohled působí chaoticky, orientace v ní není příliš složitá. Stačí si pamatovat, že ji protíná od východu k západu Ataturkova ulice, kolem které se koncentrují obchody a restaurace. Další osou je rovnoběžně procházející Damlatas Cad a významné jsou i ulice Muftuler a Hukumet v čtvrti s bazarem, který je téměř návštěvní povinností pro každého, kdo navštíví Alanyi.  Každý by také měl věnovat pozornost tvrzi ze 13. století, která je jednou ze zajímavějších budov tohoto typu v regionu – její zdi mají více než 6 kilometrů a vevnitř je 400 nádrží na dešťovou vodu a některé slouží ke svému původnímu účelu i v dnešních dnech.

Moře i pláže jsou zde čisté, Alanya je hrdým nositelem Modré vlajky, která znamená vysokou a často kontrolovanou kvalitu vody. Je zde dostatek pláží (většina písečných), z nichž asi nejznámější je Damlatas na kterou navazuje malá zátoka, která nese jméno Kleopatry. Podle legendy se právě zde slavná egyptská královna při zastávce v Alanyi vykoupala.

4 546 x přečteno

Comments are closed.