Antalya


Antalya (dříve také Adalia nebo Attalia) je město v jihozápadním Turecku na pobřeží Středozemního moře. Rozkládá se na útesech a je obklopena horami. Město má kolem 800 tisíc obyvatel a je hlavním městem stejnojmenné provincie. Dopravu se světem zaručuje zdejší mezinárodní letiště položené přibližně dvanáct kilometrů od Antalye, které obsluhuje celou Tureckou Riviéru a přepravuje nejvíce zahraničních pasažérů v celém Turecku – v celkovém objemu i s domácími lety je na druhém místě za letištěm v Istanbulu.

Historie Antalye začíná již před naším letopočtem. Traduje se, že město založil král Pergamonu Attalos, který přikázal svým vojákům najít ráj na zemi. Ti se vrátili se zprávou, že takové místo nalezli na pobřeží Středozemního moře a nacházelo se tam, kde je dnešní Antalya.

Dnes je Antalya největším městem na jižním pobřeží Turecka a také nejpopulárnějším v tomto regionu mezi turisty z celého světa. Těm vyhovují velmi kvalitní podmínky ve zdejších hotelech, které se přizpůsobují jak rodinám s dětmi tak i turistům, kteří hledají radosti nočního života. Příjemný pobyt doplňuje i vysoká kvalita jídla, zvláště místních specialit jejichž dobrá úprava je lokální tradicí.  Je zde přibližně 300 slunečných dní v roce a Antalya je obecně oceňována jako jedno z nejlepších míst pro dovolenou u Středozemního moře, kde lze lenošit na krásném bílém písku u čistého moře.

Kromě moderní turistické základny Antalya nabízí i malebné úzké uličky, dřevěné domky, mešity a obchůdky a část zástavby pamatuje dokonce časy římského impéria.  Nejznámější a nejoblíbenější památkou je mešita Kesik Minare, která se nachází na místě antické svatyně později přestavěné na křesťanský kostel než se ve 13. století stala muslimskou modlitebnou. Název Kesik Minare znamená useknutý-rozbitý minaret a na budově jsou stále vidět stopy po blesku. Mezi další významné památky patří antická Hadrianova brána a mešita a minaret Yivli.

4 159 x přečteno

Comments are closed.