Side

Side je původně nepříliš velkým městem v Turecku, které se v sezóně mění na jedno ze zajímavějších komerčních turistických center.…

Side je původně nepříliš velkým městem v Turecku, které se v sezóně mění na jedno ze zajímavějších komerčních turistických center. Side je zajímavé tím, že jako turistické centrum má nepředstavitelně dlouhou tradici, svůj volný čas zde v dávných dobách antických trávila Kleopatra a Marcus Antonius.

Staré původní město Side se nachází na malém poloostrově jihozápadně od velkého antického divadla a je obklopené ze třech stran Středozemním mořem. Zdejší klima si nejvíce vychutnáte mimo klasickou sezónu, ale i v létě je zde velmi pěkně. Příjemné je, že i zde můžete najít spoustu romantických místeček, kam ještě nedorazila všudypřítomná komerce a budete mít možnost si vychutnat atmosféru tureckého maloměsta. 

Na pevnině kolem Side se nachází turistické hotely, jejichž populace navštěvuje staré město během dne. Samotné město moc hotelů nemá a už vůbec nějaké moderní velké luxusní, protože by se tam nevešly a zkazily jeho původní ráz. Ale pobyt v okolí města přináší také několik výrazných výhod jakými jsou nádherné dlouhé a široké zlatavé pláže a příjemná mořská bríza.

Autobusové nádraží je východně od centra a můžete tam či z něj dorazit antickou ulicí Side Caddesi. Na jejím konci, těsně před starověkým divadlo, je na pravo archeologické muzeum.  Po průchodu branou brzy dorazíte na hlavní ulici, Liman Cad, která vede přímo k moři a přístavu a náměstí Atatürk Meydani, se sochou zakladatele turecké republiky.  Celoročně otevřené turistické informační centrum se nachází přibližně 200 metrů od autobusového nádraží – severovýchodním směrem při cestě na Manavgat. V Side najdete spoustu hezkých barů či diskoték ve kterých příjemně můžete ztrávit večer, za zmínku stojí podniky Lighthouse, Oxyd, Blues, Marina a Pasabey.